Kaledes Köyü-Sivas/Yıldızeli

By Aralık 06, 2018 2340 0

Sivas İli’nin Yıldızeli ilçesine bağlı olup, ilçeye 37 km. İl merkezine 82 km. uzaklıktadır. Komşu Köyleri: ALTINOLUK, ASLANDOĞMUŞ, GÖKKAYA, GÜNEY KAYA, KARKIN, KURUÖZ, KUZUÖREN, SARIYAR, YAKUPKÖY, YILDIZ, YUSUFOĞLAN,

Kardeş Köyler: DEMİRÖZÜ - BATMANTAŞI

Çırçır köyü halkı Aphazya’ dan 1864 Çerkez sürgününden önce kara yoluyla gelmiş ilk olarak Sivas eğri köprü bölgesine yerleştirilmek istenmiştir. Fakat bu bölgenin geldikleri bölgeye pek benzemediğinden aralarında seçilen bir heyetin uzun arayışlarından sonra bugünkü köyümüzün bulunduğu yere kadar gelip bu bölgeye yerleşmişlerdir. Köyün adının nereden geldiği ilgili kesin bir bilgi bulunmamakla beraber, Thamadelerden edinilen bilgilere göre, Şırıl şırıl akan çeşmeden esinlenerek ÇIRÇIR adı verilmiştir. Bu çeşme hayırseverlerimiz tarafından restore edilerek halen köy çeşmesi olarak kullanılmaktadır. 

Köydeki Sülale İsimleri: Arxağ, Buğaşe, Dumey, Ebey, Gugu, Hate, Hokgan, 'Hran, Karaşey, Karoha, Kgardan, Khupşı, Kuj, Maramkul, Mbaz, Memyhağ, Mıd, Noğay, Şawey, Tavuş,

Kültür: 
Toplumu ayakta tutan değerleridir, felsefesinden esinlenerek, Kuzey Kafkas kökenli olan Köyümüzün adet, gelenek ve görenekleri halen yaşatılmaktadır. Kuzey Kafkas kültürü üst düzeyde korunmaktadır. Her yıl Temmuz ayında yurtiçi ve yurtdışından gelen hemşerilerimizin katılımlarıyla, birlik, beraberlik, dostluk ve iletişimi sağlamak maksadıyla piknik düzenlenmektedir. Piknik kapsamında yapılan toplantı ve sosyal etkinlikler dışında ferdi ve şirket bazındaki destekleyicilerin maddi katkılarıyla köyümüzün güzelleştirilmesi adına küçük çaplı ihtiyaçları karşılanmaktadır. 

Aynı amaçla Haziran ayında İstanbul’ da ikamet etmekte olan hemşerilerimizce piknik yapılmaktadır. Bu vesileyle yapılan ekonomik katkıları göz ardı etmek mümkün değil. Kendilerine teşekkür ediyoruz. 
Yapılmakta olan pikniklere katılımların daha etkin hale getirmek, köy ihtiyar heyetinin başkanlığında oluşturulacak güçlü bir fon ile ihtiyaçtan dolayı eğitim ve öğrenimini yapamayan öğrencilerimize burs, ihtiyaç sahiplerine yardım, köy odası ve muhtarlık binası, muhtelif toplantı, düğün, nişan sünnet vb. çok amaçlı tesis yapmak, için köyümüzde daha iyi yatırımlar yaparak gelecekte örnek gösterebilecek daha güçlü, daha bilgili bir nesil yetiştirmek arzu ve hayallerimizdir. 

Ayrıca, kültürleşmek, birlik beraberlik ve kimsenin hakkına tecavüz etmeden uyum içerisinde yaşamak adına komşu köylerimizin de katılımları ile bir gün olan pikniğin panayır havasında birkaç güne uzatılması arzularımız içerisindedir.Köyümüzün genel durumu ile ilgili bilgi, Proje, fikirler ve katkılarınız için aşağıdaki tabloda belirtilen görevlilerimizle irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca her yıl yaptırılmakta olan takvim ve telefon rehberimizde halen eksiklikler bulunmaktadır. Özellikle düzenli bir telefon rehberimizin yapılabilmesi için ulaşabildiğiniz temsilcilikleri arayarak yanlış bilgilerinizin düzeltilmesi ve kaydı bulunmayan hemşerilerimizin talep etmeleri halinde yeni kayıtlarınızı yaptırmanızı temenni ederiz. 

İrtibat Telefon Numaraları :
Çırçır temsilciliği TALAT TEKİN 0 346 759 40 63
İstanbul temsilciliği YAVUZ ÇAĞLAR 0 535 684 13 01
Sivas temsilciliği OKTAY NEVRES SARIZ 0 346 223 14 29
Tokat temsilciliği AHMET DÜLEK 0 505 320 26 81

Coğrafi durumu:
Genel olarak düz arazi yapısı hakim. Bölgede en yüksek Yıldızdağı (Rakım 2537 ) bulunmaktadır. Çevresinde bulunan ufak tepelerin ise köy halkının çalışması neticesi ağaçlandırılmaktadır. Temmuz ayının sonlarına kadar yeşillik hakimdir. 

İklimi :
Genel olarak karasal ikliminin etkisi altında olmakla beraber, çevrede yapılan sulama göletlerin sayesinde eskiye nazaran biraz daha ılımandır. 

Nüfusu:
Sürekli ikamet etmekte olan köy halkı ile irtibatlı olarak, iş sahasının olmaması, tarım alanlarının zamanla ekonomik sebeplerden dolayı elden çıkartılmasıyla genç nüfus çoğunlukla yurtdışı, İstanbul, Tokat, Sivas, Ankara, İzmir ve değişik illerde 2000 civarında nüfusun yaşadığı tahmin edilmektedir. Buna mukabil Düğün, Nişan, Bayram, Cenaze vb. Köy toplantılarında kültürümüz üst düzeyde yaşatılmaktadır. 

Yıllara göre çırçır köyü nüfus verileri
2007- 
2000-178 Kişi 
1997-113 Kişi 

Ekonomi:
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 

Siyasi durumu: 
Köy tüzel kişiliği dayanağını anayasanın 127. maddesinden alır. Ayrıca anayasada tarım ve toprak reformu, orman ile ilgili maddelerde köy tüzel kişiliğinde köylüye dönük maddelerdir. 

Köy, mahalli idare teşkilatının en küçük yerleşim yeri, muhtar ile tüzel kişiliğe sahiptir. 5442 sayılı İl İdare Kanunu'na göre yapılan idari teşkilatta köyler, bucak ve kasabalara bağlıdır. Köy kanunu ile merkezi idareyle olan münasebetleri düzenlenmiştir. Bu kanuna göre, nüfusu 2000'den aşağı olan yerler köydür. Köyü, muhtar ve köy ihtiyar meclisi idare eder. Bunlar, seçmenler tarafından beş senede bir seçilir. Köyün öğretmeni ile imamı köy ihtiyar heyetinin tabii üyesidir. Köyümüzdeki siyasi durumda esaslara dayanmaktadır. 

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
1999 -2004 Talat TEKİN 
1994 Fikri UTUŞ 
1989 Ertuğrul KAYA 
1984 Osman ŞAHİN 
1979 Ertuğrul KAYA 
1974 Kazım TEKİN 
1969 Burhan ŞAHİN 
1964 Aslan KAYA 
1959 Hayrettin ÇAĞLAR 

Altyapı Bilgileri:
Köyde kurulu olup Bölge güvenliğini başarıyla sağlayan Jandarma Karakol Komutanlığı, Sağlık Ocağı (lojmanlı). ilköğretim okulu nüfus planlamasına son derece riayet edildiğinden kapalıdır. Kapalı şebeke suyu, atık su ve kanalizasyon şebekesi, Elektrik bulunmaktadır. Bölge çiftçilerine yönelik Tarım kredi kooparatifi, Şeker Pancarı toplama merkezi ve büyük ölçekli kantarı bulunmaktadır. Ekonominin canlandırılması adına özel sektör hızar hane atölyesi, benzin istasyonu, inşaat malzemeleri satış yeri ve buğday toplama merkezi bulunmaktadır. Ulaşımı sağlayan yol asfalttır. İletişimi PTT acenteliği, özel iletişim (Turkcell ve Avea operatörleri) aracılığıyla yapılmaktadır. Vodefonenin ise en kısa zamanda gerekli yatırımı yaparak servis sağlayıcılarını bölgemize getirmelerinin uygun olacağı düşüncesindeyiz.


Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery