Kızılot Köyü-Samsun/Çarşamba

By Aralık 04, 2018 2762 0

Kızılot Köyü, Büyük Çerkes Sürgünü ile Anadolu'ya gelen Çerkesler tarafından kurulmuştur. Kırmızı eğreti otunun bölgede çokça yetişmesinden dolayı bölgeye yörede eğreti otu manasına gelen "Kızıl Ot" ismi verilmiştir.

Köyün büyük çoğunluğu Çerkes (Adige) lerin Şapsığ boyundandır. Bunun yanında birer tane Ubıh ve Kabardey sülalesi vardır. 1863-1864 yıllarında Kafkasya’dan Anadolu’ya yapılan Büyük Sürgünden sonra Rus yönetiminin bölgedeki baskısını daha da arttırması ,bölgenin en verimli topraklarına el koyarak Adige topraklarına Rus ve Kazakları yerleştirmesi, Adige’lerin yaşam alanlarının daraltılması üzerine Tuapse ve Maykop arasındaki Ejıps, Psıfabe ve Kablhabl köyleri birleşerek Osmanlı topraklarına göç etmeye karar vermişlerdir. 1866 yılında yurtlarından ayrılmışlar, Kıyı Şapsığ bölgesindeki Tuapse Limanı’ndan gemilere binerek Osmanlı topraklarına hareket etmişlerdir.

Kızılot köyü Ejıps,Psıfabe ve Kablhabl köylerinden göç eden göçmenler tarafından kurulmuştur. Önce Trabzon’a çıkmalara rağmen hastalıklardan gerçekleşen ölümler üzerine Samsun’a nakledilmişlerdir. Köye kızıl renkli otların çokluğundan dolayı Kızılot ismi verilmiştir .

Kültür: Umumiyetle "Şapsığ" boyundan olan Çerkesler köyün sakinleridir. Çerkes köyü olduğu için Çerkes adetleri ve yemekleri köyün kültürünü teşkil eder. Halüjz, Şıpsı, Basta, Lepsi başlıca yiyeceklerdir. Oynanan başlıca oyunlar Wuig, Şeşen ve Tleperuş'dur. 

Köyde bulunan sülaler: Abrek, Basteneko, Bastı, Boğane, Ğuvej, Hamtez, Hapajuko, Hapiko, Heşk(Ubıh), Hızatl, Hudıj, Halkas, Havknatuko, Kıtıj, Koblu, Kofu, Kuace, Metaluko, Raduğa, Seyneko, Şalaho, Şeretl, Şıblako, Şowmen, Thawko, Yedüge, Yeguaş, Maşuko(Kabardey)'dur.

Coğrafya: Samsun iline 45 km, Çarşamba ilçesine 9 km uzaklıktadır.

Ekonomi: Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım olarak ise, çoğunlukta olan fındık tarımı yapılmaktadır . Düz ova olduğu için, fındık yerden toplanmakta, dağlarda yetişen fındığa göre daha ucuza maledilmektedir. Mısır, pancar, sebze, şeftali diğer çokça yapılan tarım çeşitleridir.
Köy civar köylere göre daha çok bir kasaba havasındadır. Civar köylerin alışveriş ve ticaret merkezi durumundadı

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - Nihat Uçan
2004 - Nihat Uçan
1999 - üzeyir ketenci
1994 - üzeyir ketenci
1989 - Şahin Uçan
1984 - Şemsettin Tören

Altyapı Bilgileri: Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery