Kozlu Köyü-Tokat/Erbaa

By Aralık 04, 2018 5262 0

Kozlu Köyünün Tarihçesi: Eski ve yeni adı Kozlu dur. Eskiden “Guzlu “ olarak söylendiği de rivayet edilmektedir. tarihi araştırmalar maden ocaklarının burada Hititler ve Asurlar döneminde kullanıldığını bu dönemin ticaret merkezi olan Hattuşaş

(Boğazköy) de bulunan tüccarların bu maden ocaklarını işlettiklerini ortaya çıkarmıştır.


Zamanla değişen tarihi çağları içerisinde çeşitli şekilde yerleşim yeri olarak kullanılan bu köye 1870 li yıllarda Kafkasya dan Rus mezaliminden kaçan “Hatuguj” sülalesinden Naşho Betmit isminde bir şahıs gelmiş ve karatepe mevkine gelmişler, daha sonra köyün şimdiki yerine yerleşmişlerdir. Bunları müteakip Kafkasya yöresinden gelen Çerkesler burada toplanarak köyün kurulmasının önderleri olmuşlardır.

Kozlu Köyü Erbaa nın güneyinde Sakarat dağı eteğinde ormanlık alan içerisinde Kurulmuş, ilçe merkezine 16 km mesafede rakımı 940 metredir. Doğudan Gölönü, Meydandüzü, Batıdan Ezebağı, Kuzeyden Koçak kasabası, Güneyden Keçeci köyü ile komşudur. Halen bucak konumundadır. Yerleşim yerinin yüksek oluşu tarım uygulamalarını olumsuz Yönde etkilemektedir. Arazi tapulama işlemleri 1989 yılında yapılmıştır. Tarıma uygun arazi miktarı 6350 hektardır. Arazi sınırı doğudan Yıvak deresine, batıda Mencilik mevkinden Domuz gölüne, kuzeyden Sarmaşık Pınarı ve küçük dereye güneyden Kurt yurdu hattından Dikmeli dere mevkine uzanmaktadır. Köydeki okur-yazar oranı %93 tür. İlkokul 1927 yılında açılmıştır. Köye içme suyu 1952 de, sağlık ocağı 1975 de yapılmıştır. Elektrik 1973 de telefon 1989 da gelmiştir. Kozlu köyüde diğer köyler gibi son yıllarda önemli miktarda göç vermiş ve nüfusu iyice azalmıştır.

Kozlu Köyünde Bulunan Bazı Sülale İsimleri: MELGÖSH, SİUH, BAJ, XUAJ, BRAJ, YEXUL’I, LESERIKO, XUNAG, ŞAGUJ, HAPIŞT, MUGUCE, BETMIT, BEÇIY, TSEY, CENGUY, MELENKO, HATKO, HAİMİZ, L’IŞ, HAPEPX, ABID, ALKAS, BİRSEKO, ÇEDEKEJ, BATEKO, HAJKO, ĞONEJKO, CANÇATKO, ŞEVCEN


Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery