Zeyni Köyü-Sivas/Şarkışla

By Aralık 02, 2018 1971 0

Zeyni mezrasının, yerleşim yeri olarak tarihçesi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Mevcut olan tarihi mezarlıklar Ermeni ve Müslümanlara ait, Ermeni mezarlıkları en az 500 -700 yıl öncesine ait, mezar taşlarının uzunlugu 2 metrenin

üzerinde ve ortalama ağırlıkları 350 kg civarında. Geçmiş tarihlerde Zeyni mezrası sınırları içerisinde değisik zamanlarda en az 3 - 4 köy kurulmuş ve bu köyler zamanla dağılıp yok olmuş. Zeyni 1915 yilindan 100- 200 yil kadar önceki süreçte Türkler tarafından iskan edilmiştir. Mevcut olan mezarlıklar bunu kanıtlıyor.Köyde değişik dönemlere ait 4 ayrı mezarlık var.mezar sayısı 50 -130 civarında değişiyor.Bunlardan 1 i Türk diğerleride Ermeni ve Rumlardan kalma. 

Zeyni mezrası 1915 yılında o zamanki sahipleri olan Sivaslı Cemal ağalar adlı kardeşler tarafından satılığa çıkarıldığında çeçen Hadis bey tarafından 300 altın ve 4 mavzer tüfegi karşılığında satın alınmıştır.Köyün arazisi yaklaşik 10 km kare civarinda olup Hadis Canbek üzerine özel arazi olarak tapuludur.

Çeçen Hadis bey aslen komşu Çeçen Kazancık köyündendir. Hadis beyin babasi Zontroy Canbek 21 yasında, 1864 yılında ki büyük Çerkez sürgününde, Çeçenistanın Valerik (Valirig) köyünden karayolu ile Turkiyeye gelmiş.Ìlk olarak Savran köyüne oradan da Kazancık köyüne yerleşmiştir.

Zontroy Canbek Çeçenistanda esasen Çeçen Aul ( Çiyeçin Ovl ) köyündendir.Bu köyün geçmisi çok eski yıllara dayanır. Köyün ilk kurucusu Zontroy sülalesinden Çiyeçin Dadi dir. Bu köy 1800 lu yılların başında 900 hanenin üzerinde kalabalık bir yerleşim yeridir. Mesafe olarak Grozni ye 10 km dir. Tarih de bir dönem Çeçenistanın bas şehri olmuştur. Çeçenistanın efsanevi lideri Zontroy Taymin Biybolt (1818 - 1829 ) ve amcasının oğlu milli kahraman Madin Cammirza bu köyden ve tıpkı Canbek gibi Çiyeçin Dadi nin torunlarıdır. Önemi ve konumu nedeniyle büyük muharebelere sahne olan köy 1840 li yıllarda ruslar tarafından tamamen yakılınca köy halkının bir kısmı 50 km batıdaki Valerik köyüne göç etmiştir. 

Canbek’in babasının ismi Cammirza (Cebiy) dedesinin ismi de Gonik ( Hac Ahmet ) dir. Gonik Kabarteylerle yakın arkadaslıklar kurduğu için Çergiz Haci ( Çerkez Haci) olarak da çagrılıyordu arkadaşları tarafından.

Hadis bey Zeyniyi 1915 yılında satın aldıktan 4 yıl sonra ev, ahır, samanlık falan inşa edip Kazancık köyünden ailesiyle taşınıp yerleşmiş.Hadis bey kısa sürede çok büyük çapli bir çiftcilik projesini gerçeklestirmis. 3000 e yakın kücük baş hayvan, 800 e yakın büyük baş hayvan ve 200 un üzerinde yılkı atı, Uzun yayla Mihrali bey cinsinden. Köydeki ekilebilir arazi tamamen değerlendirilmiş. Hadis bey seferberlik yıllarında devlete çok miktarda tahıl ve askeriyeye at yardımında bulunmuş, bu yüzden devlet kendini bir madalyayla ödüllendirmiştir.

Hadis bey 3 defa evlenmiş ve 5 i erkek 8 i kız olmak üzere 13 çocuğu olmuş. Hanımlarının 3 ü de Çeçen. Zeyni mezrası en kalabalık olduğu yıllarda 8 hane olabilmiş bunlardan 5 i Hadisin oğullari diger 3 hanede kardeşleri Adus ve Zuluş un oğullari. Hadis bey 1953 de 84 yaşinda vefat etmistir.

1940 li yıllardan itibaren köyde kız erkek ayrımı yapmaksızın eğitime çok önem verilmiş egitim gören ve meslek sahibi olan yeni nesil başta Sivas olmak üzere büyük şehirlerde yaşiyorlar. Bügün nüfüslari 100 ün üzerinde olan Canbeklerden 3 ü bayan 7 doktor 4 mühendis, 2 bayan doçent, diplomat, avukat, albay,askeri pilot, teğmen, lise ogretmeni, işadamı ve diğer mesleklerden insanlar yetişmistir.

Zeyni konum olarak Şarkışlanın 23 km kuzeyinde, sırtını Durna dağına yaslamış,etrafı dağlarla çevrili, ön tarafi düz arazi kuzeye doğru açik vaziyettedir.Sivasa mesafesi 69 km, Karadenize ise yaklaşık 300 km dir. 

Köy arazisi icar yöntemiyle tarımda hala aktif olarak değerlendiriliyor. Ìç Anadolu deyimiyle arazinin % 80 i ekilip biçiliyor. 

Bügün için Zeynide, kış aylarında kimse yaşamıyor, yaz aylarında emekliler den 3 aile 5 ay köyde kalıyor. Bir çok insanın hatıralarında çok güzel ve hoş bir yere sahip olan Zeyni geşmis tarihindeki ıssızlığa tekrar dönmüş oluyor.

Zeyni mezrasıının rakımı 1600 metre cıvarında, tam bir yayla havasına sahip. içme suyu son derece yuksek kaliteli, çevre oldukça yeşil ve ağaclık.

Zeyni kendine has gizemli atmosferi olan, insanın gerçek hürriyeti tadıp serbest yaşayabileceği eşsiz bir yerdir.

 

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery