Fakıahmet Köyü-Çorum/Mecitözü

By Şubat 15, 2019 5223 0

Fakıahmet Köyü’nün hangi tarihte kurulduğu kesin olarak bilinememektedir. Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait 1530 tarihli vergi kayıtları ile yine Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki köy (karye) ve kaza

merkezlerini gösteren haritaya göre Fakıahmet Köyü bugünkü yerleşim yerinden yaklaşık 1 km batıda FAKİAHMET KARYESİ adı ile mevcut görünmektedir. O tarihlerde köy halkının hayvancılık ile uğraşan Türkmen birkaç aileden oluştuğu tahmin edilmektedir. Köye Fakiahmet isminin neden verildiğini de kesin olarak bilemiyoruz. 1850 li yıllarda Fakıahmet Köyü metruk – terkedilmiş durumdadır. Köy halkının güvenlik yada ekonomik nedenlerle köyü terk ettiği ve Çorum’ a yakın ova köylere yerleştiği anlatılmaktadır. Fakıahmet Köyü 1875 yılına kadar Mecitözü İlçesi ile Mecitözü İlçesine bağlı bir kısım köylerin yaylası olarak kullanılmıştır.

1864 yılında Kuzey Kafkasya’dan Osmanlı Devletine sürgün edilen Çerkez aileleri Osmanlı Devleti tarafından kıyı şehirlerinde kurulan mülteci kamplarında toplanmış, bir süre barındırıldıktan sonra içerilerde bulunan şehir ve köylerde iskan edilmişlerdir.

Bugünkü Fakıahmet Köyü bu şekilde 1864 yılında Anapa’dan göç ederek Samsun’da mülteci kampında bir süre barındırıldıktan sonra Mecitözü İlçesine bağlı Geykoca, Doğla, Emirbağ, Çıkrık, Üçköy gibi köylere yerleştirilen muhacir Çerkez - şapsığ aileleri tarafından yeniden kurulmuştur.

Kuzey Kafkasya’lı göçmenler 2 şer 3 er hane olarak yerleştirildikleri köylerde yaklaşık 10 yıl yaşamışlardır. Bu süre içerisinde yerli halk ile tanışmış, çevreyi tanımış, kısmen Türkçe’yi öğrenmişlerdir. Yerli halkın yaşam şekli, örf ve adetleri biraz farklıdır. 2, şer 3 er hane değişik köylerde yaşadıkları için örf ve adetlerini yaşayamamaktadırlar. Bu yüzden kendi örf ve adetlerini yaşayabilecek nesilden nesile aktarabilecek bir köy oluşturma çabası içerisine girmişlerdir. Sürgün edildikleri anavatanları Kuzey Kafkasya’ yı andıran orman içerisinde bulunan Fakıahmet Köyü’ ne yerleşerek burada yeni bir köy oluşturmaya karar vermişlerdir. Önceki yerleşim alanının yaklaşık 1 km doğusunda bulunan daha dik yamaç üzerinde şimdiki Fakıahmet Köyü yeniden kurulmuştur.

Fakıahmet Köyü’ ne ilk defa Şorgi Hacı Halil Ağa ile Gereko Hacı Ahmet Efendi yerleşmiştir. Bu ikisini Havurgogo Şövmız Canbolat ile oğulları Ahmet ve Hacısav, Naşfo Lı Cük ile oğulları Hacı Mirza, Ahmet ve Hüseyin, Hantug ile oğlu Pişmaf, Şuntız İsmail ve oğlu Lishac, Hantug Mehmet Beg ile oğlu Yusuf, Cengan ile oğlu Mustafa, Pişmaf, Tabur beg ile oğlu İsmail, Mustafa ve oğlu Hasan, Yesuh Hızbek ve oğlu Yeseyih, Topcu ve oğlu Hacımaf, Yerbük ve oğlu Halil, Musa ve oğlu İslam, Dürcan ve oğlu Ahmet Şevki, Nazo ve oğulları İsmail, Selman, Hızbeg, Yemsih ve oğlu Pişmaf, Gübzeş ve oğlu Aslan Keri. Hafulez ve oğlu İshak, Hasan ve oğlu Osman Efendi, Can ve oğlu Subaş takip etmiştir. Daha önce Fakıahmet Köyünün yaklaşık 3 km doğusuna Çatpınar mevkiine yerleşerek burada köy oluşturmak isteyen Hakko Şahingeri’ nin de yerleşmesiyle Fakıahmet Köyü yeniden 1875 yılında kurulmuştur.

Fakıahmet köyü arazilerini yayla olarak kullana gelen komşu köyler bu yerleşime karşı çıkmışlardır. Uyuşmazlık mahkemeye taşınmış, yapılan yargılama sonunda Fakıahmet Köyü’nün kadim bir köy olduğu, bu köy arazilerinde komşu köylerin haklarının bulunmadığı, yayla şeklindeki kullanımın geçici olduğu ve hukuki dayanağının bulunmadığı mahkeme kararı tespit edilerek Fakıahmet Köyü yeniden o zamanki ismi ile KARYE (köy) olarak bu günkü mülki sınırları belirlenmek suretiyle tescil edilmiştir.

 

 

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery