Alancuma Köyü-Sakarya/Adapazarı

By Aralık 07, 2018 898 0

Alancuma Köyü, Sakarya’nın merkez ilçesi Adapazarı’nın güneydoğusunda, Sakarya Nehri, Tem Otoyolu, D-100 Karayolu ve Bekirpaşa Beldesi’yle çevrelenmiş bölgede yer alır. Adapazarı şehir merkezine 10 km mesafededir.

1864 Büyük Çerkes Sürgünü sonrası Kuzey Kafkasya’dan göç eden Adigeler tarafından Cahalthable (Cihalköy) adıyla kurulmuş, 77 hanelik nüfusa sahip, geleneklerine bağlı, küçük şirin bir Adige köyüdür. İsmi daha sonraları Orhaniye sonrasında da Alancuma olarak değişmiştir.

Köyümüzde abzek, cihal, haur, mamır, mamiş matha, met, ovaye, sinen, şelaho, şıblakho, turkav, vasiya(abhaz), vubıh, yerguj, sülaleleri yaşamaktadır.

Yerleşik nüfusun büyük bir çoğunluğu özel sektör ve kamu sektöründe çalışmaktadır. Bunun dışında geçim kaynaklarını at yetiştiriciliği, tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Yerleşik nüfusun haricinde şehir ve ülke dışında çalışmakta ya da eğitim almakta olan çok sayıda köyümüz insanı mevcuttur.

17 Ağustos depremi sonrası dışarıda yaşayan ailelerin köye geri dönmeleriyle nüfusu artmıştır. Yine deprem sonrası köyümüz, merasına Almanya Hükümeti tarafından inşa edilen prefabrik konutlara yerleştirilen 650 haneye ev sahipliği yapmıştır. Bu prefabrik konutlar 2005 yılında boşaltılmaya başlanmış ve büyük bir bölümü boşaltılmış durumdadır.

Adapazarı’nın büyükşehirleşme sürecinde köyümüz mahalle statüsüne geçmiş ve Alancuma Mahallesi adıyla Adapazarı Büyükşehir Belediye’sine bağlanmıştır

Köyün Web Sitesi

 

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @profdrhalukkoc: Rusya Fed.Ank B.elçisi Aleksey Yerhov;1820-1870 yıllarında her türlü eziyet,baskı ve zorla topraklarından sürdükleri Ka…
https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı