Altı Kesek Köyü-Kayseri/Pınarbaşı

By Aralık 07, 2018 1060 0

Altıkesek köyü Kayserinin pınarbaşı ilçesine bağlı bir abaza köyüdür. Pınarbaşı ilçesine 17 km uzaklıkta olup köyün içerisinden geçen zamantı çayı ile eşsiz bir güzelliğe sahip uzunyayla köylerindendir.

İklim ve Coğrafi Yapı: İklim olarak bölgeye İç Anadolunun karasal iklimi hakimdir. köyde yapılar genelde tek katlı veya iki katlı olarak inşa edilmiş betonarme veya kerpiç yapılı sac çatılı evler yaygındır. Köyün geçim kaynağı genelde tarım ve hayvancılıktır.

Tarihçe: Köyün kurucuları, 1864 Büyük Kafkas Sürgünü sürecinde Kafkasya'daki Gum Loukıt adlı Abaza köyünden ayrılmışlardır. Bu yolla göç eden kafilenin bir bölümü Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Osmaniye köyünü, oradan da Çekerek ilçesindeki Fuadiye ve Çayırözü köyleriyle Aydıncık ilçesine bağlı Ağıllı köylerini kurmuş; kalanların bir bölümü Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Altıkesek köyünün temellerini atarken yoluna devam edenler ise Akpınar köyünün kurucuları olmuşlardır. Altıkesek köyünün ilk yerleşimcilerinin Kafkasya'dan çıkıp bu köyün bulunduğu yere gelmeleri yaklaşık beş senelik bir süreçte gerçekleşmiştir.

1870 - 1875 yılları arasında kurulan köy 70 -80 hane olduğu tahmin edilmektedir. 1970-1980 yıllarında başlayan göçlerle özellikle büyük şehirlere KAYSERİ - ADANA başta olmak üzere göçler devam etmiştir. Şuanda ise köy nufusu 10 - 15 haneye kadar düşmüştür.

Kültürel Yapı: Köyde yaygın olarak abazacanın Aşuwa aksanı konuşulmaktadır yada konuşulmaktaydı demek daha doğru olur. Bu aksan gençler arasında pek yaygın değildir.Gençler genelde türkçeyi kullanmışlardır. Bu nedenle gençlerin büyük kısmı anadilini bilememektedir. Altıkesek köyü diğer akraba köylere oranla bu amansız asimilasyona karşı mücadelede çok zayıf kalmıştır. Bunun nedenlerinin başlıcaları köydeki kültürel ve sosyal durumun zayıf olması yabancılarla yapılan evlilikler ve göç başlıca nedenlerdendir.

Köyde 1948 - 1950 yılları arasında kuruldupu bilinen ilköğretim okulu ilk açıldığı yıllarda 50-60 öğrenciye sahipken bu oran yıllar geçtikçe göç nedeni ile giderek düşmüş ve şuan için kapatılmıştır.

Köy Muhtarı : Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel : 0505 855 55 98

Köyün Web Sitesi

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @profdrhalukkoc: Rusya Fed.Ank B.elçisi Aleksey Yerhov;1820-1870 yıllarında her türlü eziyet,baskı ve zorla topraklarından sürdükleri Ka…
https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı