Hayriye Köyü-Denizli/Çardak

By Aralık 06, 2018 952 0

Çardak ilçesine bağlı Hayriye Köyü’nde Şapsığ, Abzah, Kabardey ve Ubıh kökenli Çerkesler yaşamaktadır. Köy halkının dedeleri göç döneminde Rumeli tabir edilen Balkanlara yerleşmiş. 93 Harbi başladığında

oradaki halk ile birlikte Anadolu’ya tekrar göç başlamış, yurdun çeşitli yerlerinde konaklayarak nihayet Hayriye’ye ulaşmışlar. Yolculuk sırasında salgın hastalıklar ve büyük zorluklarla karşılaşılmış, çoğu yollarda vefat etmiş.

Kayıtlarda Kafkasya’da doğup köy mezarlığına defnedilen dokuz kişi mevcuttur.

Kafkasya’dan göç edenler köyün bulunduğu alana yerleşmek için İmar İskân Müdürlüğü’ne müracaat etiklerinde görevli gelen bir memur köy sakinlerinin misafirperverliği, insancıl yaklaşımları ve dini yaşantılarını görünce “Burası inşallah sizlere hayırlı olur” dileğinde bulunmuş, bunun üzerine köyün adı hayırlı sözcüğünden türetilerek HAYRİYE olarak konulmuştur.

Yazları yayla iklimi hakimdir. Sıcak havalardan bunalan vatandaşlar soluğu burada almaktadır.

Arazi yapısı dağlık ve engebelidir. Dağların önemli bir bölümü ormanlarla kaplıdır. Diğer kısımlar makidir.

Başta gelen geçim kaynağı tarımdır. Genelde kuru tarım yapılmakta olup, başta buğday olmak üzere; nohut, arpa, anason, ayçiçeği üretilmektedir. Sulu tarımın yapılabildiği yerlerde köy halkına yetecek kadar fasulye, sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Yer yer şeker pancarı üretimi yapılmaktadır.

Tarımdan sonra diğer önemli geçim kaynağı ise hayvancılıktır. Küçükbaş hayvanlığın ağırlıkta olduğu köyde süt ihtiyacını karşılayacak düzeyde büyük baş hayvan bulunmaktadır.

Ormanı, temiz havası, mesire yerleri, misafirperverliği, Çatal Çeşmesi ve Şelalesiyle ünlüdür. Köyün bulunduğu mevkii Hambat ovasının oksijen kaynağı konumundadır. Orman içi dinlenme ve mesire yerleri piknik için çok uygundur. Ayrıca yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekânı olan Salda Gölü’ne ulaşım imkânı sağlaması önemli bir avantajdır.

Hayriye Köyü’nde  okur yazar oranı %95’tir, yardımlaşma-imece şuuru çok yüksektir. Çağdaş yaşam şartları ile şehirleşen ama yaşam özellikleri, dayanışma bilinci ve biçimiyle köy olma özelliğini yitirmeden örnek köy olma çabasındadır.

Sülaleler:

Asüm, Becaşe, Biyene, Carme, Çelejikoe, Koepsekoe, Lefku, Mefewdı, Tahrekoe, Seymen, Şhaleho, Teşşu, Teymez, Yeçekoe, Watteh, Yegoaş, Neğho, Şıwşuw, Seggah, Natho, Çemijikoe, Gujnıbuğkoe, Şewelewkoei Thawşe, Basti, Hağur, Ratko

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @profdrhalukkoc: Rusya Fed.Ank B.elçisi Aleksey Yerhov;1820-1870 yıllarında her türlü eziyet,baskı ve zorla topraklarından sürdükleri Ka…
https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı