Kazancık Köyü-Sivas/Şarkışla

By Aralık 06, 2018 943 0

Sivas Ili Sarkisla Ilçesi Kazancik köyü 1864–1865 yillarinda Kafkasya’dan Türkiye ye göç eden ÇEÇEN’LER tarafindan kurulmustur. Köyün ilk kuruldugu tarihteki hane adedi yedi iken zamanla baska Çeçenlerin de gelip köye ilhak etmeleriyle

60 ila 80 hane arasinda degisen nüfusa varmistir. Çeçenler bu köye ilk geldikleri yillarda bir iki veya üç yil boyunca köyün güney batisinda bulunan su an Kösreli dere ile Maruf derede altlari oyuk kayaliklarin altinda kendilerine siginak yaparak barinmislardir. 

Kazancik köyü halki son derece çaliskan, birbirlerine saygili ve tamamen örf adet ve kültürlerine bagli olarak yasamlarini sürdürmüslerdir. Köyün kurulusundan itibaren 1967 yilina dek bu köyde hiç cinayet islenmemis aralarinda kavga ve nizaa vukuunda tamamen kendi kültürlerine ve teamüllerine uygun olarak resmiyete intikal ettirmeden kavgalilari baristirmak suretiyle isi tatliya baglamis ve halletmislerdir. 

Çeçenler birbirlerine son derece saygili olduklari gibi akrabaliklari siki sikiya takip eden ve bagli olan insanlardandir. (kardes torunlari SIÇI, kardes torunlari MEHÇI gibi ) isimlendirerek idame ettirmislerdir. Ayrica kendilerinin kök isimleri vardir ve bu isimler Kafkasya’dan tevarüs etmistir.( BEN oy, Ekkiy, Zonturoy, Nihloy, Çimhoy, ve böylece uzayip gider) Bu kök isimler Kafkasya’daki bulunduklari köyleri simgeler.Bu isimle anilan aileler ezelden ebede degin kendilerini akraba addederler. 

Kazancik köyündeki geleneksel bagliliklar diger Çeçen köylerinde de sürdürülmektedir. 1950’li yillardan sonra köylerden sehirlere dogru göçlerden dogal olarak Kazancik köyü de etkilenmis ve köyde oturanlarin hane adedi 15 in altina düsmüstür. Arazilerin pek de verimli olmayan köyün arazisinin simdiki durumda kimseye de yeter durumu bulunmamaktadir. Köyden göç eden insanlar yine de köylerine ve geleneklerine bagli kalmislardir ve köyden de ayri kalmamaya gayret göstermektedir. 

Köyün halkinin tahsil düzeyi yüksek olup, köyden göç edenlerin çogunlugu Sivas'a yerlesmislerdir. Istanbul, Ankara, Sarkisla nadiren baska baska sehirlere yerlesenler vardir. Köyde 1929 yilinda kurulan jandarma karakolu halen mevcudiyetini muhafaza etmektedir. Su an elektrik su mevcut olmakla birlikte Sivas asfaltina yine asfaltla baglidir. Ulasimi kolay ve genelde kis sartlarinda yollari açiktir. Köyde her evde telefon su mevcut olmakla beraber köyde yasayanlar genelde tarimla istigal etmektedirler. Kismen de hayvancilik yapilmaktadir. Kazancik köyü muhtarligina bagli olarak yine Çeçenlerden olusan iki adet mezra bulunmaktadir. ZEYNI ve ALISLI adiyla bilinen bu mezralarda oturanlar da Kaza Kazancik köyünden sonradan bu yerlere göç etmislerdir.

 

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @profdrhalukkoc: Rusya Fed.Ank B.elçisi Aleksey Yerhov;1820-1870 yıllarında her türlü eziyet,baskı ve zorla topraklarından sürdükleri Ka…
https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı