Zübeydet Şhaplı

Kasım 27, 2018 939

Zübeydet ŞhaplıBüyük Çerkes sürgününde (1864) İstanbul'a gelerek Osmanlı ordusunda korgeneralliğe kadar yükselen Şhaplı Osman Ferid Paşa (Vubıh) ile İmam Şamil'in oğlu Gazi Muhammed Paşa'nın kızı Nefiset Hanımın (Avar) kızlarıdır. 1909 yılında babasının “Şeyh'ül

Harem” olarak görevli bulunduğu Medine'de doğdu. Öğrenimini babasının ölümünden sonra ailesinin yerleştiği Cenevre'de ve İstanbul'da Arnavutköy Amerikan Koleji'nde yaptıktan sonra, Paris'e giderek Gazetecilik Okulu, Uluslararası Yüksek Etüdler Okulu ve Etnoloji Enstitüsü’nden diploma aldı.

1933-1936 yıllarında Türkiye'nin önemli gazetelerinden olan Türkçe "Cumhuriyet" ve Fransızca "La Republique" gazetelerinin Paris muhabirliğini yaptı. Fakat en göze çarpan yazıları Kafkasya tarihinden hikayeleştirilmiş sayfalarla milli küçük ve büyük hikayeleridir. Hepsi aslında Fransızca olarak yazılmış, bazıları sonradan Türkçe, Rusça ve İngilizce gibi dillere de çevrilerek yayınlanmıştır. Bunlardan bir kısmı İstanbul'da "Les Annales de Turquie dergisiyle "L Akcham" gazetesinde, Kafkasya Dağlıları Halk Partisi tarafından yayınlanan "Gortsı Kavkaza" ve "Severnıy Kavkaz" adlı dergilerde yayımlanmıştır (1934-39). Daha sonraları İstanbul’da yayınlanan "Birleşik Kafkasya" ve "Kuzey Kafkasya Kültür Dergisi"nde de şiir, hikaye ve yazıları bulunmaktadır. Bunun yanında İngiliz, Arap, Endonezya, Pakistan ve Afganistan basınında da çeşitIi dillerde yayınlanmış yazıları vardır.

Eserleri:
Kafkas Aşkı (İstanbul, 1944)
Abrek (Aynı kısa romanın yeni baskısıdır, İstanbul, 1977)
4 Kafkas Hikayesi (Ankara, 1971)


Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery