Zekeriya Zihni Baj

Kasım 27, 2018 1086

Zekeriya Zihni BajBüyük Çerkes sürgününde (1864) Kuzey Kafkasya’dan sürülerek Anadolu’ya gelen ve Tokat-Erbaa yöresinde yerleşen bir Adige ailesinin çocuğudur. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Tekirdağ Mutasarrıflığı ve Edirne Valiliği görevlerinde

bulundu. Mütareke döneminde İngilizler tarafından, İttihad ve Terakki hükümetinin Edirne-Çatalca yöresi Rumlarını Teşkilat-ı Mahsusa çeteleri vasıtasıyla Yunanistan'a göçettirme politikasından sorumlu sayılarak tutuklandı. Diğer birçok Osmanlı aydınıyla birlikte Malta adasına sürüldü (1919-1921). Adigece, Türkçe ve İngilizce biliyordu. Bu sürgün yıllarında Çerkes gelenekleriyle ilgili bir eser kaleme aldı. "Jabağı Baj" takma adıyla önce "Yeni Kafkas" dergisinde bölümler halinde yayımlanan bu eseri, daha sonra Yaşar Bağ tarafından sadeleştirilerek kitap halinde de yayınlanmış olup, halen Türk dilinde bu konudaki tek eser olma özelliğini korumaktadır.

Eserleri:Çerkesya'da Sosyal Yaşayış-Adetler, Ankara, 1969.

Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery