Yılmaz Nevruz

Kasım 27, 2018 954

Yılmaz Nevruz1938 yılında Eskişehir'e bağlı Sivrihisar ilçesinin Ertuğrul (Yakapınar) köyünde doğdu. Dini konularda 15 kadar eser yazmış olan dedesi Geriy Efendi, 1905 yılında Kafkasya'nın Ullu Karaçay (Kartcurt) yöresinden Türkiye'ye

hicret eden Karaçaylı'ların Sılpağar ailesindendir. İlk oğrenimini doğduğu köyde, orta okulu Sivrihisar'da ve liseyi İstanbul'da Kabataş Erkek Lisesi'nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi (1968). Sivrihisar ve Eskişehir'de bir süre hekim olarak çalıştıktan sonra 1975'de Federal Almanya'ya giderek orada Genel Cerrahi ihtisası yaptı. 1983 yılında Türkiye'ye dönerek Eskişehir Devlet Hastanesi'nde uzman hekim, Eskişehir SSK Bölge Hastanesi'nde Baştabib, Eskişehir Büyükçehir Belediyesi’nde Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı olarak görev yaptı. Atayurdu Kafkasya'nın sorunlarıyla da ilgilenmekten geri kalmayan Yılmaz Nevruz, öğrencilik yıllarında İstanbul'da yayınlanan "[Birleşik Kafkasya]" (1964-66) dergisinin sahipliğini yapmış, İstanbul ve Eskişehir'de Kafkas Kültür Dernekleri'nin çalışmalarına katılmıştır. Eski Sovyetler Birliği ve Kuzey Kafkasya konularında çok sayıda konferansa, radyo ve TV programlarına konuşmacı olarak katılmıştır.

Kuzey Kafkasya'da etnik ayırımcılığa, kabilecilik ve bölgeciliğe karşı olup, ülkenin sorunlarının Abhazya'dan Dağıstan'a kadar milli birliğin sağlanmasıyla çözümlenebileceğine inanmaktadır. Yazılarında bilinen adının yanısıra Y. N. Karaçaylı, H. Sılpağar, M. Mansur, M. Emin Kubanlı gibi takma adlar da kullanmıştır. İlk yazısı lise son sınıf öğrencisi iken, İstanbul'da yayınlanan "Toprak" dergisinde çıkmış, daha sonra da "Toprak", "Yeni İstanbul", "Yeni İstiklal", "Orkun", "Türk Kültürü", "Töre", "Millet", "Sebil", “Birleşik Kafkasya", "Kuzey Kafkasya", "Türk Yurdu" gibi dergi ve gazetelerde özellikle Kuzey Kafkasya hakkında yazıları yayımlanmıştır.

Henüz basılmamış bulunan "Karaçayca-Türkçe Sözlük", "Körgenlerim Eşitgenlerim Eskergenlerim" (Gördüklerim Duyduklarım ve Hatırladıklarım) adlı kitapları ve Karaçay-Malkar folklorundan yaptığı çeşitli derlemeler de eserleri arasındadır.

Kaynak:  SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery