Vasfi Güsar

Kasım 27, 2018 1033

Vasfi GüsarAdıge toplum adamı ve yazar. 1895 yılında İstanbul'da doğdu. Osmanlı ordusunda alaydan yetişme bir subay olan babasının görevi nedeniyle ilk öğrenimini Amman(Ürdün) de, orta öğrenimini Şam ve Nablus'da yaptı. Şam’da

bulunan bir Fransız lisesini bitirdikten sonra Istanbul'da Askeri Tıp Okuluna girdi. Henüz öğrenci iken Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale cephesine gönderildi( 1915). Askeri Tıp Okulunu 1918 yılında bitirerek Osmanlı ordusuna katıldı. 1919'da üsteğmen olarak Anadolu'ya gönderildi ve Kurtuluş Savaşı'na katılarak, savaş boyunca batı cephesinde askeri doktor olarak bulundu. 1928 yılında istifa ederek askerlikten ayrıldı.

1978 yılında İstanbul'da öldü. Öğrencilik yıllarında İstanbul'da bulunan "Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti" ve "Şimali Kafkas Cemiyeti"nin üyeleri arasındaydı. 1919'da Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanı Haydar Bammat'ın “Le Probleme du Caucase" (Kafkasya Sorunu) adlı kitabını Fransızca’dan Türkçeye çevirerek, Bursa'da çıkmakta olan “Kafkas" gazetesinde yayınladı. Otuz yıllık bir baskı ve kopukluk döneminden sonra 1950'de İstanbul'da oluşturulan Kafkas Kültür Derneği'nin kurucu ve yöneticileri arasında yer aldı. Derneğin gayriresmi organı olarak yayımlanan 'Kafkas Dergisi' ve "Kafkas Mecmuası"nda yazıları yayımlandı (1953-56). Daha sonra bu dergilerin devamı olan "Yeni Kafkas" (1957-1962) dergisinin redaktörlüğünü üstlenerek bu dergide yazılar yazdı. Dergisinin kapanmasından sonra da “Kafkasya" (Ankara) dergisinde ve daha başka yerlerde Kafkasya ile ilgili yazıları yayımlandı. Çerkes tarihçisi Şora Negumuko'nun "İstoria Adıgeyskogo Naroda" adIı eserini Arapçasından Türkçeye çevirerek “Adıge-Hatıkhe Çerkes Tarihi" (İstanbul 1976) adıyla yayınladı. “Kazanokue Jebaghi Üzerine" (İstanbul 1971) adlı bir de broşürü vardır.

 

Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery