Tuğa Fuat Paşa

Kasım 27, 2018 818

Tuğa Fuat Paşa1835 yılında Mısır'da doğdu. Osmanlı Devleti'nin hizmetinde bulunan Tuğa Hasan Paşa'nın oğludur. İlk ve orta eğitimini İstanbul'da gördükten sonra Mısır'da harp okulunu bitirerek Mısır ordusunda albaylığa kadar yükseldi.

Daha sonra İstanbul'a giderek Osmanlı ordusunda yer aldı. Özellikle 1877-1878 yılları arasında Osmanlı-Rus savaşında Balkanlar'da Çarlık ordusuna karşı gösterdiği büyük başarılarla büyük ün kazandı ve "Elena Kahramanı" olarak tanındı.Birinci Dünya Savaşı yıllarında Çerkes göçmenlerince kurulan "Kafkasya İstiklal Komitesi" ve Türkiye'de "Şimali Kafkasya Siyasi Muhacirleri Komitesi " adlı örgütlerin başkanı olarak Çarlık Rusyası'na karşı özgür bir Kafkasya gayesine yönelik çalışmalarda bulundu. 96 yaşında iken 1931'de öldü. İstanbul'da Eyüp Sultan'da gömülüdür.

Sefer E. Berzeg'in Çerkes Göçmenleri II adlı kitabından derlenmiştir.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery