Timur Kuban

Kasım 27, 2018 1130

Timur Kuban1888'de Kuzey Kafkasya'nın Adigey yöresinde doğdu. Genç yaşta kardeşi ile birlikte öğrenim görmek üzere Türkiye'ye gönderildi. Kuleli Askeri Lisesi ve Harp Okulu'nu bitirdi. Balkan Savaşı'nda subay olarak Şükrü Paşa

komutasında Edirne'yi savunan güçler arasındaydı. I. Dünya Savaşı'nda çeşitli cephelerde görev yaptı. 1918'de Azerbaycan ve Kuzey Kafkasya Cumhuriyetlerine yardıma gönderilen ve subaylarının çoğu Çerkes göçmenlerinden oluşan Osmanlı güçleri içinde görev aldı. Mondros Mütarekesi'nden sonra geri dönmek zorunda kaldı ve Anadolu'daki kurtuluş hareketine katıldı. Kazım Karabekir Paşa'nın komutasındaki Doğu Cephesinde gösterdiği basarılar nedeniyle İstiklal madalyasıyla onurlandırıldı. Zaferden sonra Milli Emniyet Teşkilatı'na katıldı ve otuz yıla yakın bu örgütte görev yaptı. 1957'de öldü.

Kaynak: Kafkasya Gerçeği, Ocak 1993, Sayı 11.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery