Tarko Hacı Gardanov

Kasım 27, 2018 940

Tarko Hacı Gardanovİnguş din adamı, halk önderi. Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Merkez İcra Komitesi’nin zaafa uğradığı 1918 yılı başlarında Terek bölgesinde Bolşeviklerin inisiyatifinde oluşturulan “Sovyet iktidarı”nı destekledi. İnguşlardan

oluşturduğu süvari birliğiyle, Bolşeviklere karşı savaşan Georgi Biçeratı ve General Mistulatı’nın yönetimindeki Terek Kazaklarına karşı mücadele etti (1918). Gönüllü Ordu’nun Terek bölgesine girişi sırasında Bolşevikleri yenerek Sunja vadisinden Grozni üzerine yürümekte olan General Sultan Kılıç Girey’le görüşerek Kuban Çerkes Süvari Tümeni’nin İnguşya’ya girmemesini sağladı.

General Sultan Kılıç Girey, İnguş kardeşleriyle savaşmayı düşünmemiş fakat Tarko Hacı’nın başkanlığında kendisiyle görüşmeye gelen İnguş kuruluna, kendisine yol verilmediği takdirde üzerlerine çok daha kalabalık Kazak-Rus güçleri sevk edilebileceğini bildirmekten kendini alamamıştı. Tarko Hacı ve İnguşlar gerçekten, Çerkes Süvari Tümeni’nin yöreden ayrılmasından sonra büyük Kazak güçleriyle savaşmak zorunda kaldılar. Tarko Hacı Gardanov, Gönüllü Ordu birliklerinin yöredeki işgallerine karşı da savaş verdi ve Gönüllülerin karşısında Kuzey Kafkasya’dan bozgun halinde çekilmekte olan XI. Kızıl Ordu birliklerine yardım etmiş oldu.Sovyet döneminde, Grozni ve Malgobek kentlerinde bazı sokaklara adı verildi. Sagopşı köyünde adına bir anıt dikildi.

Kaynak: Vozvraşeniye k istokam. İstoriya İnguşetii v litsakh i faktakh. S. 273-278. Saratov 2000

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery