Tarık Mümtaz Göztepe

Kasım 27, 2018 1275

Tarık Mümtaz GöztepeGazeteci ve yazar. Adıge'lerin Hağur ailesindendir. 1891 yılında İstanbul'da doğdu. Kuleli Askeri Lisesini (1914) ve Kara Harbokulu'nu bitirdi. Topçu subayı olarak orduya katıldıktan sonra birbiri ardınca dokuz Harbiye

Nazırı'na yaverlik yaptı. Mütareke döneminde Sadrazam olan Damat Ferid Paşa’nın yaveri olması ve bu sırada çıkardığı "Ümid" (1919-1921) dergisindeki yazıları nedeniyle, Kurtuluş Savaşı sonrasında Padişah Vahdeddin ile birlikte Türkiye dışına çıkmak zorunda kaldı ve "Yüzellilikler" listesine kondu (1924).

Bulgaristan'a giderek Eskicuma'da "Rumeli" gazetesini (1924-25) çıkardı. Burada "Aşık Garip", "Muhacir Baba", "Başyazıcı" gibi takma adlarla yazı yazdığı gibi, "Ali Topciev" takma adıyla da İstanbul'da çıkmakta olan "Tanin" ve "Tevhid-i Efkâr" gazetelerinde "Bulgaristan Mektupları" yayımlandı. Daha sonra Suriye'ye giderek Şam’da “Musavver Sahra Mecmuası"nı, Kuneytra’da Adıgece-Fransızca-Arapça-Türkçe olarak yayınlanan "Marg" gazetesini (1928-31), Antakya’da "Hacivat Karagöz"ü (1933), İskenderun'da "Ayyıldız" (1939) gazetesini çıkardı. “Yüzellilikler”in affından sonra İstanbul'a dönerek "Yeni Sabah', "Zafer", "Yeni Köylü" gibi gazetelerde çalıştı. Ankara’da "Kadı Emmi" (1965) gazetesini yayınladı. Basın şeref kartı da taşıyan Göztepe, Ankara’da 1977 yılında öldü.

Eserleri:

Kafkasya'nın Harp ve İhtilâl Kahramanı İmam Şamil

Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa

Çizgiler ve Bilgiler (Traits et Connaisances)

İstanbul'un Fikir ve İş Adamları

Osmanoğullarının Son Padişahı Vahideddin Mütareke Gayyasında

Osmanoğullarının Son Padişahı Vahideddin Gurbet Cehenneminde

Ulu Camiler Dini Anıtlar

Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery