Tarık Cemal Kutlu

Kasım 27, 2018 1127

Tarık Cemal KutluKuzey Kafkasya kökenli filolog, araştırmacı ve yazar. 1944 yılında Kahramanmaraş-Göksun-Çardak'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Maraş'ta yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü

bitirdi. Çeşitli yerlerde lise öğretmeni olarak görev yaptı.

"Bugün", "Büyük Türkiye", "Bilgi", "Türk Yurdu", "Tarla", "Zeren" gibi gazete ve dergilerde yazı, inceleme ve hikayeleri yayınlandı. "Tozlu Köy Yolu" adlı romanı "Ankara Ekspres" gazetesinde tefrika edildi. “Memed'e Götür Ağa" adlı hikayesi ile "Son Havadis" gazetesinin düzenlediği yarışmada üçüncülük ödülü kazandı. "Kuzey Kafkasyalılar Kültür Derneği’nin yayın organı olan "Kuzey Kafkasya Kültür Dergisi"nin yazı işleri müdürlüğü yaptı (1970-1978). "Kuzey Kafkasya Kültür Dergisi", "Kafkasya Gerçeği", Argun" ve "Yeni Kafkasya" gibi yayınlarda atayurdu Kafkasya ve Kafkas kültürüne ilişkin çalışmaları yayınlandı. Kuzey Kafkasya muhaceret örgütlerinde aktif rol oynayarak, çeşitli televizyon programlarına katıldı. Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Devlet İlimler Akademisi Onur Üyesi seçildi (1998).

Eserleri:

İmam Mansur (İstanbul, 1987) (Bu çalışma Arap ve İtalyan dillerine çevrilerek Amman ve Milano'da da basıldı)

Umar Ela'nın Hünerleri (İstanbul, 1984)

Taymin Biybolat-Üç Kardeş (İstanbul, 1985)

Çeçen Atasözleri" (Çardak Kültür Derneği Yay., İstanbul, 2003)

Çeviriler:

Mohmad Mamakayev'in "Zelimhan" adlı romanı (E Yayınları, İstanbul, 1985) *Tahirü'l Karakhî'nin "İmam Şamil'in Gazavatı" (Gözde Kitaplar Yay., İstanbul 1987)

Aytek Kundukh'un "Kafkasya Müridizmi" (Gözde Kitaplar Yay., İstanbul, 1987)

 

Kaynak: Sefer E. Berzeg

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery