Tarık Binat

Kasım 27, 2018 990

Tarık BinatAdıge gazeteci, şair ve yazar. 1919 yılında Hasankale'de doğdu. Harbokulunu bitirdi. Kıdemli Yüzbaşı iken sağlık nedenleriyle ordudan ayrıldı. THY, Çanakkale Seramik, İstanbul Porselen, Timlo İnşaat, Bandırma Gübre

Fabrikaları gibi şirketlerde müşavirlik yaptı. Türkiye Toprak Sanayii İcra Kurulu Başkanlığı, İşverenler Konfederasyonu Yönetim ve İcra Kurulu üyelikleri ve Yüksek Hakem Kurulu’nda işveren üyeliğinde bulundu.

"İstanbul Son Saat", "Son Havadis", "Zafer", "Adalet", "Yeni İstanbul" gazetelerinde fıkralar, başyazılar yazdı. "Orta Doğu" gazetesinin başyazarlığını yaptı. 

Eserlerinden başlıcaları: "Disiplin ve Meslek Ahlakı", "İşçi-İşveren İlişkileri”, "Dua", "Burası Amerika", "Milli Kültür ve Ahlak", "Hergelenin Derdi (Taşlamalar)", "Özgürlük Disiplin ve Ahlak", "Kafkas Destanı"...

Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery