Tanbiy Ömer Mümtaz Bey

Kasım 27, 2018 810

Tanbiy Ömer Mümtaz Bey1859 yılında Kafkasya'da Adıge yöresinde doğdu. Tanbiy Hacı İsmail Bey'in oğludur. Büyük Çerkes sürgününde ailesiyle birlikte Osmanlı topraklarına göç ettikten sonra rüştiye (ortaokul) eğitimi gördü. İdari görevlerde bulundu.

Osmanlı Mebuslar Meclisi'nin üçüncü devresinde Ankara milletvekili olarak görev yaptı. Mondros Silah Bırakışması ve Yunanlıların İzmir'e çıkması üzerine Anadolu ihtilali saflarında yer aldı. Sivas Kongresi'nde Heyet-i Temsiliye'ye üye seçildi. Hemşehrileri Kunduh Bekir Sami, Aşharuva Rauf (Orbay), Hakkı Behiç Beylerle birlikte bu ihtilal kurulunun en aktif üyelerinden biriydi. Son Osmanlı Mebuslar Meclisi'ne de Ankara'dan milletvekili seçildi. Meclisteki Kuvay-ı Milliye'yi destekleyen milletvekillerince "Felah-ı Vatan" grubu içinde yer aldı. İstanbul'un işgali ve meclisin dağılması üzerine Anadolu'ya geçerek Ankara'da toplanan TBMM'ne katıldı. 1.ve 2. dönemlerde Ankara milletvekili olarak görev yaptı. 1925 yılında öldü.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery