Tambi Elekhoti

Kasım 27, 2018 944

Tambi ElekhotiKafkas yurtseveri, hukukçu, yazar. 1889 yılında Kafkasya’nın Osetya yöresinde Digorya'da doğdu. Terekkale (Vladikavkaz) da lise öğrenimini tamamladıktan sonra Petersburg'da Hukuk Fakültesi'ni bitirdi (1913).

Kafkasya’ya dönerek Avukatlığa başladı. Birinci Dünya Savaşına Kafkas Süvari Tümeni (Diki Divizi) nin İnguş alayında subay olarak katıldı. 1917 Rusya ihtilali üzerine Petersburgdan anayurduna dönerek oradaki örgütlenme ve devletleşme hareketine katıldı. Bağımsız Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'nin önce General Denikin'in "Gönüllü Ordu"su, sonra da "Kızılordu"nun saldırılarıyla çökmesinden sonra Türkiye'ye ve oradan da Fransa'ya iltica etmek zorunda kaldı (1921).

İki Dünya Savaşı arasındaki dönemde Paris'de Rusça yayınlanan "Gortsı Kavkaza" (Les Montagnards du Caucase) dergisinde,(1928-29), daha sonra da Paris ve Berlin’de Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanı Haydar Bammat'ın önderliğinde Rusça, Fransızca, Almanca, İngilizce, Türkçe... olarak yayınlanan "Kavkaz-Le Caucase" (Kafkasya) "Zarya Kavkaza-L Aurore du Caucase" (Kafkasya Şafağı) dergileri çevresindeki politik hareketler içinde görevler aldı. Adı geçen dergilerde sürekli yazıları yayımlandı (1934-1939). İkinci Dünya Savaşı'nda Berlin'de Prof. Ahmed Nabi Magoma, Ali Han Kantemir, General Kılıç Girey vd. Kafkasyalı önderlerin oluşturduğu "Kuzey Kafkasya Milli Komisyonu (Komitesi)"nin siyasal çalışmalarında görev aldı (1942-1945).

Alman ordusuna esir düşen Kafkasyalı Sovyet askerlerinin ve göçmenlerin sorunlarıyla uğraştı. Savaş sonunda Kafkasyalı lejyonerler ve mültecilerin Bağlaşıklar tarafından Sovyetler'e teslimi sırasında Fransız uyruğunda olması sayesinde kurtulabildi. 1950'li yıllarda Münih'de Prof. Ahmed Nabi Magoma başkanlığında yeniden oluşturulan "Kuzey Kafkasya Milli Merkezi"nin çalışmalannda görev aldı ve Merkez'in Fransa Temsilciliğini yürüttü. Kafkas Ötesi Milletlerinin (Azerbaycan, Gürcüstan ve Ermenistan) bazı örgütlerinin de içinde yer aldığı “Kafkasya İstiklal Komitesi" adına Münih'de İngilizce, Rusça, Türkçe olarak yayınlanan "Kavkaz-Kafkasya" (Daha sonra Obyedınennıy Kavkaz-Birleşik Kafkasya) dergisinde yazıları yayımlandı. 1 Mayıs 1952’de Nice'’e (Fransa) 63 yaşında iken öldü.

Vladikavkaz'da toplanan Osetin Halk kurultayında başkanlık yaptı. Milli merkez üyesiydi. Muhacerette bir Fransız kızı olan Klara Mil ile evlendi.

Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery