Mevlüt Atalay

Kasım 27, 2018 1195

Mevlüt AtalayBüyük Çerkes sürgününde (1864) Kafkasya’nın Abzah yöresinden Osmanlı topraklarına sürülen Yenemıko adlı bir Adıge ailesinin çocuğudur. 1946 yılında Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı Yeleme (Başpınar) Köyünde doğdu.

İlk ve Orta öğrenimini Antalya’da, yüksek öğrenimini İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde tamamladı. Siirt Lisesi, Kayseri Endüstri Meslek Lisesi, Ariftye Eğitim Enstitüsü ve Öğretmen Lisesi, Eskişehir Osmangazi Ortaokulu ve Cumhuriyet Lisesi, Ankara Balgat Ortaokulu’nda öğretmenlik ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Ankara'da FRTEB (Film-Radyo Televizyonla Eğitim Başkanlığı) 'nda yazar olarak görev yaptı. Bunun yanında, bulunduğu yörelerdeki Kafkas Kültür Dernekler'nin çalışmalarında da görevler aldı.

Ankara’da yayınlanan “Nartların Sesi”, “Yamçı” “Kafdağı” gibi dergilerde deneme, hikâye ve şiirleri yayınlanmıştır. Adıge dilindeki şiirleri, Kafkasya’nın Adıgey ve Karaçay-Çerkes Cumhuriyetlerinde Adıgece ve Rusça’ya çevrilmek suretiyle de yayınlanmaktadır. Türk yazarı Yaşar Kemal'in "Deniz Küstü" adlı romanını Adıge diline çevirmiş olup Maykop'da yayınlanacaktır. Adıge dilindeki hikâye ve denemelerini de yayına hazırlamaktadır. Kitap halindeki eserleri: "Tek Atlı" (Adıge yazarı Tembot Çeraşe'nin "Csiu Zaqu” adlı romanının çevirisi, Ankara 1979), "Bitmeyen Umutlar" (Adıge yazarı Y'ishak Meşbaş'ın "Bziykue Zau” adlı romanının çevirisi, Ankara 1994).

Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery