Mehmed Ali Pçıhaluk

Kasım 27, 2018 701

Mehmed Ali PçıhalukKafkas yurtseveri, tıp doktoru ve yazar. Adıige'lerin Bjeduğ boyundan, "Pçihetlvikvu" ailesindendir. 1882'de Suriye'de Humus'da doğdu. İlk oğrenimini Humus'da, orta öğrenimini Şam'daki askeri okullarda yaptı. İstanbul'a giderek Askeri Tıbbiye'ye kaydoldu.

ve 1903 yılında doktor yüzbaşı olarak mezun oldu. Bir yıl Gülhane Tıp Akademisi'nde çalıştıktan sonra orduda görevlendirildi.(1905). Anadolu'nun çeçitli yerlerindeki askeri birliklerde (1905-1910) askeri doktor olarak görev yaptı. 1911'de Irak'da bulunan bir süvari alayının doktoruydu. Aynı yıl Makedonya'da Üsküp ve Metroviçe'de görev yaptı. Balkan savaşlarına katıldı (1912), savaş öncesinde İstanbul'a atanan Dr. Mehmet Ali Pçıhaluk, "Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti"nin aktif üyeleri arasında yer aldı. Daha önce de yazılarını gönderdiği "Guaze" adlı Türkçe-Adigece gazetenin yazı kurulunda, bu derneğin dil ve alfabe komisyonlarında görevler üstlendi.

1913 yılında Beyrut'da (Lübnan) görevlendirildi. Birinci Dünya Savaşına Suriye ve Filistin cephelerinde doktor binbaşı olarak katıldı. Savaştan sonra emekli olarak Suriye'de yerleşti. Şam ve Humus'da yaşadı. Bir ara akrabalarının bulunduğu Mısır'a gitti. Milli müzeyi, piramitleri, eski Mısır yazıtlarını inceledi. Hiyeroglif yazısını inceledi ve öğrendi. Mısır'da yaptığı incelemelerin sonuçlarını 1920 yılında yayınladığı "İkazu'l müverrihin" (Humus, 1920) adlı iki ciltlik Türkçe eserinde topladı. İki yıl sonra bu eserinin üçüncü cildini yayımladı (Humus, 1922). Bu çalışmasında eski Mısırlılar ile Hattileri inceliyor, Çerkes dilleri ile bu toplulukların dilleri arasındaki ilişkileri araştırıyordu.

Dr. Pçıhaluk, Adigece, Türkçe, Arapça, Fransızca'yı bilir, Almanca'yı da anlardı. 1935 yılında Şam'da öldü.

Eserleri: "Ad ve Sem'ud", "Adighe Alfabe" (Çerkes Alfabesi, İstanbul 1912), "İkaz'ul müverrihin" (Tarihçilere Uyarı, 3 Cilt, Humus 1920-22). Ayrıca Ahmed Cavid (Therkhet) Paşa ile birlikte hazırladığı Adıgece-Türkçe Sözlük de "Qhuaze" (Rehber) gazetesinde kısmen yayımlanmıştır.


Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery