Mecid Fanzıy

Kasım 27, 2018 667

Mecid FanzıyAdıge aydını, toplum adamı, devrimci. Mezan oğlu. Nalçik (Kabardey-Balkarya) yöresinde bir köylü ailesinin çocuğu olarak doğdu. Dağıstan’da Temirhan Şura’da, Kırım’da Bahçesaray’da ve Volga boyunda Ufa’da medrese öğrenimi gördü.

Anadili olan Adıgece için bir de alfabe hazırlamıştır. Şubat 1917 devriminden sonra Baksan yöresinde, Türkiye’den gelen Adıge aydınlardan Nuri Tsağo ve Dım Kardeşlerin önderliğinde başlatılmış olan kültür ve yayın hareketi içinde yer aldı. Yörede Adıge dilinde yayınlanan ilk gazete olan ve Nuri Tsağo’nun redaktörlüğünde çıkan “Adighe Maq” (Çerkes Sesi) gazetesinde sosyo-kültürel konularda yazılar yazdı.

Terek bölgesinde ve Nalçik Yöresi’nde 1918 yılı başlarında Bolşeviklerin inisiyatifindeki “Terek Halk Komiserleri Sovyeti” iktidarının kurulması üzerine onlarla işbirliği yaptı. Betal Kalmık vd. Adıge Bolşeviklerle birlikte çalıştı. Nalçik Yöresi Halk Sovyeti’ne üye olarak seçildi. Oluşturulan Kültür ve Eğitim Derneği’nde çalıştı ve Rusça-Arapça yayımlanan “Ravenstvo” (Eşitlik) gazetesinin Arapça redaktörlüğünü yaptı.

1918 yılı yazında bölgede başlayan Sovyet Rusya karşıtı ayaklanma sırasında da Bolşeviklerden yana oldu ve 1919’da bölgeye giren Gönüllü Ordu’ya mensup General Şkuro’nun Kazak birliğiyle yapılan bir çarpışmada Mertezey stanitsası civarında öldürüldü.
Kaynak: U. A. Uligov-D. V. Şabayev: “Fanziyev Mecid Mazanoviç”. Oni borolis za vlast Sovyetov v Kabardino-Balkarii. S. 70-76. Nalçik 1967.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery