Mahmud Teymur

Kasım 27, 2018 874

Mahmud TeymurMısır'lı ünlü hikaye ve tiyatro yazarı. Muhammed Teymur'un kardeşidir. 1894 yılında Kahire'de doğdu. Aydın bir aile çevresi içinde ve halası yazar Ayşe Teymur'un nezareti altında büyüdü. 1914 yılında geçirdiği uzun bir hastalık nedeniyle yüksek öğrenim yapamadı

ve genç yaşta ölen ağabeyi Muhammed Teymur (1892-1921) gibi o da kendisini tümüyle edebiyata verdi. Batı edebiyatını, özellikle de Fransız klasiklerini yakından inceledi ve hikayelerinde önce G. de Maupassant'ın sonra da Rus yazan A. Çehov'un etkisinde kaldı. Yalnız Mısır'da değil tüm Arap edebiyatında realist (gerçekçi) hikaye tarzının önderlerinden ve klasiklerinden biri olarak kabul edilir.

1920'li yıllarda yayımladığı "Şeyh Cuma", "Mut'alinin Amcası" gibi ilk hikayelerinde, çok iyi gözlemlediği Mısır fellahlarının, işçilerinin ve kentli orta sınıfın yaşamını anlatıyordu. 20 kadar hikaye kitabı yayımlanmıştır. 1940'lı yıllarda sembolizme yönelen yazar, Mısır'da 1952 yılında oluşan ihtilal ve onu izleyen sosyal değişimlerin de etkisinde kalmıştır. 1953'de yayımlanan "Sokaktaki Çalgıcı" adlı kitabındaki "Nümayiş" hikayesinde monarşi karşıtlarını anlatır. "Devrimciler" adlı uzun hikayesi ise aralarında birkaç Çerkes de bulunan C. Abdünnasır başkanlığındaki "Hür Subaylar”ın ayaklanmalarıyla ilgilidir. "Şamruh" adlı romanı da Arap halklarının Batılı petrol tekellerine karşı mücadelesini konu almaktadır.

Mahmud Teymur, 1947 yılında Kahire’deki Arap Dil Akademisi'nin ödülünü kazanmış, 1949'da ise Akademi üyeliğine kabul edilmiştir. "El-Kıssa" adlı derginin başredaktorüydü. 1964'de Radyo ve Televizyon Yazarları Birliği'nin başkanlığına getirildi. Arap ülkelerinin sorunları ile ilgili olarak Kahire, İskenderiye, Beyrut vb. yerlerdeki üniversite ve enstitülerde konferanslar verdi. Bunun yanında tarihi ve sosyal konuları işleyen çok sayıda tiyatro eserleri de yayımlanmış ve oynanmıştır. Edebiyatta hikaye türünün tarihi ve teorisi konusunda da "Hikaye Yazmanın Tarz ve Yöntemleri", "Hafız-Hikayeci", "Sanata Gereksinmemiz Var", "Neden Yazar Oldum" gibi çeşitli denemeleri mevcuttur. Eserleri Batı dillerine de çevrilerek ABD., İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, SSCB gibi ülkelerde de tanınmıştır. Kardeşi Muhammed Teymur'un aksine, oldukça uzun bir yaşam sürerek 1973 yılında Kahire'de 79 yaşında iken öldü.

Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery