Mahmud Celaleddin Paşa

Kasım 27, 2018 686

Mahmud Celaleddin PaşaDevlet adamı, şair ve yazar. Abhaz'ların Kozba ailesinden Halil Rıfat Paşa'nın oğludur. 1854 yılında İstanbul'da doğdu. Sadaret Mektubi Kalemi'nde Amedî odasında çalıştı. 1877'de Sultan Abdülmecid'in kızlarından Seniha Sultan ile evlenerek

"Damat"' oldu ve Devlet Şurası’na (Danıştay) atandı. 1878'de vezir, 1879'da ise kısa bir süre Sadık Paşa kabinesinde Adliye Nazırı oldu. 1899 yılında oğulları Mehmed Sabahaddin ve Lütfullah Beylerle birlikte Avrupa’ya kaçarak oradaki Osmanlı liberal gruplarına katıldı. Paris, Londra gibi Avrupa kentlerinde ve Mısır'da bulunarak Sultan Abdülhamid II aleyhinde yayınlar yaptı. Bu nedenle idama mahkum edildi. 1903'te Brüksel'de öldü. 1908 Meşrutiyetinden sonra ölüsü İstanbul'a getirilerek babasının Eyüp'teki mezarı yanına gömüldü.

Mahmud Celaleddin Paşa aynı zamanda bir şairdi. “Asaf” mahlasıyla Divan edebiyatı tarzında yazdığı şiirlerini "Resimli Gazete" de ve bazı dergilerde yayımlamıştır. İstanbul'da iken kitap haline getiremediği şiirlerini sonradan Mısır'da 507 sahifelik bir Divan olarak bastırmıştır.

Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery