Kazım Berzeg

Kasım 27, 2018 965

Kazım BerzegBüyük Çerkes sürgününde (1864) Anadolu’ya göçederek Samsun yöresinde yerleşen bir Vubıh ailesindendir. 1938 yılında Samsun'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Samsun’da, yüksek öğrenimini İstanbul Hukuk Fakültesi'nde tamamladı (1961).

Samsun'da serbest avukatlık yaptığı ve çiftçilikle de uğraştığı yıllarda yerel basında çeşitli konularda yazılar yayınladı (1962-64). Kavak ilçesi Ziraat Odası Meclis Başkanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Samsun İl Temsilciliği görevlerinde bulundu. Daha sonra Ankara’da D.S.İ.Genel Müdürlüğü, Türkiye Şeker Fabrikaları ve Sanayi Bakanlığı’nda müşavir avukat olarak çalıştı. Emekli olduktan sonra tekrar serbest avukatlık yaptı. Türkiye'de, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'ndan mülkiyet ve kamulaştırma konularında kabul edilebilirlik kararları alan ilk avukattır. Samsun'daki Kafkas Kültür Derneği'nin kurucuları arasında bulunmuş, Ankara Kuzey Kafkasya Kültür Derneği'nin yönetim kurullarında görev almıştır.

1964-1994 yılları arasında Türkiye'nin "Zafer", "Son Havadis", "Milliyet", "Cumhuriyet", "Pazar Postası", "Yeni Kafkasya" gibi gazetelerinde, "Forum', 'Polemik", "Yeni Forum”, "Ankara Barosu Dergisi", "Türkiye Barolar Birliği Dergisi", "Kafkasya Gerçeği”, "Tarih ve Toplum", "Yedi Yıldız" vb. dergilerinde hukuk, tarım, politika ve tarih konularında çok sayıda yazısı yayınlandı.

Kitap halindeki eserleri: "Türk Tarımı ve Toprak Reformu" (Ankara 1972), "Hukuk Başlangıcı ve Ayni Haklar Ders Notları" (D.S.İ. Ankara 1978), "1820 Edirne Muahedesinden Sonra Osmanlı Devletinin Çerkes Politikası..." (Ankara 1990), "Liberalizm Demokrasi Kapıkulu Geleneği" (Ankara 1993), "Liberalizm Hukuk Ahlak"(Ankara 1994).

Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery