Haydar Bammat

Kasım 27, 2018 168

Haydar BammatHukukçu, politikacı ve diplomat. 1890’da Temirhan Şura’da doğdu. Stavropol Lisesi'nden sonra Petersburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam etti. Ulusal sorunlarla öğrencilik döneminde ilgilenmeye başladı. 1912’de mezuniyeti sonrasında

çalışma hayatına atıldı. Tiflis’te Kafkasya Naibi’nin maiyet memurluğu yaptı. Şubat 1917 ihtilalini takip eden dönemde siyasi çalışmalarını hızlandırdı. “I. Rusya Müslümanları Kongresi”nde Kuzey Kafkasya delegasyonunda bulundu. Kuzey Kafkasya’nın bağımsızlık ve devletleşme mücadelesinde en aktif politik kişiliklerden biri halinde dikkat çekti.

11 Mayıs 1918'de ilan edilen "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti"nin Abdülmecid Tapa Çermoy tarafından oluşturulan ilk kabinesinde (11 Mayıs 1918-15 Aralık 1918), Pşimaho Kosok'un ilk kabinesinde (15 Aralık 1918-25 Mart 1919) ve Pşimaho Kosok'un ikinci kabinesinde (25 Mart 1919-12 Mayıs 1919) Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Paris Barış Konferansı’nda Kuzey Kafkasya'yı temsil etmek amacıyla gönderilen delegasyonun başkanlığını yaptı. 1921’de ülkesinin Sovyet Rusya tarafından işgali sonrasında Fransa’ya yerleşti. Siyasal çalışmalarını kesintisiz sürdürdü. Afganistan kralı Nadir Şah’ın ricası üzerine 1925’te Afgan vatandaşlığına geçerek Afganistan'ın İsviçre Temsilcisi oldu. 1934-1939 döneminde Paris’te “Kavkaz”, “Zarya Kavkaza”, 1939'da Berlin’de “L’İndependance Caucasienne” adlı dergileri yayımladı. İslam medeniyeti üzerine çalışmalar yaptı. Bunlardan bazılarını "George Rivoire" takma adıyla neşretti. 31 Mart 1965’te yaşamını tamamlayarak Bobigny İslam Mezarlığında (Paris) defnedildi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
RT @gilahsteney: Bu hikayeyi daha önce de duymuştum bir dadeden çok araştırdım doğruluğunu Şorten Askerbiy'in Kazanokue Jabağı kitabında da…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı