Gülcan Altan

Kasım 26, 2018 1189

Gülcan Altanİstanbul'un en güzel semtlerinden birinde, Samatya'da Çerkes bir ailenin en küçük kızı olarak doğdu. Kökleri Kuzey Kafkasya'dan Türkiye'ye gelen Çerkeslerin Şapsığ boyundandır. İlkokul 2.sınıfta öğretmeninin desteği ile amatör müzik çalışmalarına başladı.

Orta ve lise öğrenimimi İstanbul'da tamamladı. Liseden sonra Turizm ve Otelcilik eğitimi aldı. Bir sene turizm alanında çalıştıktan sonra Trakya Üniversitesi'nde İşletme Eğitimine başladı. Müzik aşkı ağır basınca okulu yarıda bırakarak çeşitli otel ve müzik kulüplerinde şarkı söyledi. Birçok orkestra'da solist olarak çalıştı. Kendi grubuyla müzik yaptı. Çeşitli sanatçılara vokal ile eşlik etti. Güher Güney'den Şan dersleri aldı.

2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarına derece ile girdi. 2005 yılında birincilik derecesi ile mezun oldu. Eti Sanat Evi'nde şan dersleri verdi. Yeditepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde master programını tamamladı.

Şu anda etnik müzik ve dünya müzikleri ile ilgili araştırma ve çalışmaları devam ediyor.

MÜZİKAL KARİYER

İstanbul'daki ilk profesyonel deneyimi 1994 yılında Tarabya Oteli Çetin İNÖNTEPE Orkestrası ile gerçekleşti. O yıllarda İstanbul Gelişim Orkestrası kurucularından olan Selçuk ve Uğur Başar ile çalışmalar yaptı. İstanbul'da pek çok müzik kulübü ve otelde solist olarak sürekli ve extra programların dışında birçok sanatçıya vokalist olarak eşlik etti. Kendi orkestrası ile sahne çalışmalarına devam etti. Çeşitli festivallerde konserler verdi. Pera Fest 2004'de (3. Uluslararası Beyoğlu Buluşması) ve Kadıköy Geleneksel'de Çerkes şarkıları söyledi. Sınır Ötesi Ödüllü Selmi Andak Besteleri isimli albümde Güneş Bir Kere Doğdu adlı şarkıyı yorumladı.

2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı'na derece ile girdi. Konservatuar da Prof.Dr. Selahattin İçli, Prof.Dr. Nevzad Atlığ, Necdet Varol gibi değerli hocalardan Türk Müziği solfej nazariyat ve repertuar dersleri, Kamil Özler'den armoni ve Cüneyd Orhon'dan Klasik Kemençe eğitimi aldı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Bölümü öğretim Görevlisi Şebnem Ünal ve Opera Sanatçısı Güher Güney' den Şan dersleri aldı. Konservatuardan 2005 yılında birincilikle mezun oldu.

Bitirme tezi olarak Çerkesler'de Oyun Müziği başlıklı bir çalışma hazırladı ve Çerkes müziği ile igili araştırmalar yapıyor.

2006-2007 Eğitim Öğretim yılında Yeditepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Öğretmenliği Bölümünde master programını tamamladı. Gitar, piyano ve klasik kemençe çalıyor.

2008 yılında Gülümser isimli solo albümünü çıkardı.

Küba Devriminin 50. yılı kutlamalarında Kübalı ünlü müzisyen Gerardo Alfonso ile bir konser verdi.

2008 senesinde Rusya Federasyonu içinde yer alan Adigey Cumhuriyeti'nde düzenlenen Maykop Müzik Festivali'nde konser verdi. Abhazya'da Abhaz müziği ile ilgili araştırmalar yaptı.

Nazım Hikmet Kültür Merkezinin düzenlediği Kadıköy Geleneksel Müzik Festivali'nde Adigece (Çerkesce) konser verdi.

Yine 2008 senesinde Nazım Hikmet Kültür Merkezi bünyesinde kurulan Nazım Kumpanya ile birlikte Atina'da konser verdi.

2009 yılında İspanya'nın Bask Bölgesi'nde Adigece konser verdi. Ve Adige kültürünü tanıtmak için çalışmalar yaptı.

19 mayıs 2009 tarihinde Caddebostan Kültür Merkezi'nde Büyük Çerkes Sürgünü'nün 145.yılını anmak ve kültürünü tanıtmak için Adige ve Abhaz şarkıları ve danslarından oluşan bir gösteri-konser performansı gerçekleştirdi. 7 Haziran Adana Kafkas Derneği'nin düzenlediği gecede konser verdi.

Şu anda çıkaracağı Adige ve Abhaz şarkılarından oluşan albüm çalışması devam ediyor. Tüm dünyaya Çerkes Müziğini tanıtmak için konserlerine devam edecek. Albümünde ve konserlerinde hem geleneksel hem de kendi ürettiği Çerkes şarkılarını izleyicisi ile paylaşıyor.

kaynak: www.gulcanaltan.com

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
RT @gilahsteney: Bu hikayeyi daha önce de duymuştum bir dadeden çok araştırdım doğruluğunu Şorten Askerbiy'in Kazanokue Jabağı kitabında da…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı