Georgi Malitı

Kasım 26, 2018 228

Georgi MalitıDevrimci Oset şair ve yazarı. Gado’nun oğlu. Terek bölgesinde, Osetya yöresindeki Hıristiyanovski (Osetçe Kristongav) köyünde doğdu. İki sınıflı köy okulunu bitirdikten sonra 1904’te Ardon köyündeki Din Semineri’ne yazıldı.

Fakat orayı bitiremeden 1907 yılında okuldan çıkarıldı. Moskova’ya ve Baku’ya gidip geldiyse de başka bir okula giremedi ve Osetya’ya döndü.

Dağlık Digorya yöresindeki okullarda öğretmenlik yapmaya başladı. Bu arada edebiyatla ilgilenerek şiirler, öyküler ve çeşitli türde yazılar kaleme aldı. 1917 Şubat devriminden sonra Devrimci-demokrat Oset Partisi “Çermen”in saflarına katıldı. Ekim 1917’den sonra V. İ. Lenin’in başkanlığındaki Halk Komiserleri Sovyeti’nin iktidarını destekledi ve 18 Kasım’da Lenin’e “Çermen” Partisinin Merkez Komitesi adına bir telgraf çekerek “Osetya evlatlarının üçüncü devrimin sloganlarının yaşama geçirilmesini iştiyakla beklemekte olduklarını” bildirdi. Kuzey Kafkasya’da Sovyet Rusya iktidarının kurulmasından sonra çeşitli okullarda öğretmen olarak çalıştı.

Eserleri periyodik yayın organlarında basıldı. İlk kitabı Rusça olarak “Dağlı Motifleri” adı altında 1924’te, Osetçe şiirlerini içeren “Yiraf” adlı kitabı ise 1935’te Orconikidze (Vladikafkas) kentinde Osetçe-Rusça olarak yayımlandı. “Uahatag’ın oğlu Guyman”, “Temur-Alsak”, “Nartların Dansı”, “İntikam” vb. eserlerinde Kafkas milli motiflerini işlemiştir. Binlerce Kafkasyalı aydın gibi o da 1937 yılındaki kitlesel “temizlikler” sırasında yok edildi. Stalin’in ölümünden sonra toplanan Komünist Partisi’nin XX. Kongresinden sonra “itibarı iade edildi”.

Georgi Maliyev-Malitı; Yiraf. Soçineniya. Orconikidze 1973.
Kazbek Çelekhsatı: Osetiya i Osetinı. S. 504. Vladikavkaz-St. Peterburg 1994.

Sefer E. Berzeg - Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti 1917-1922, Birleşik Kafkasya Derneği Yay., İstanbul, 2006, C:III, s:353

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @profdrhalukkoc: Rusya Fed.Ank B.elçisi Aleksey Yerhov;1820-1870 yıllarında her türlü eziyet,baskı ve zorla topraklarından sürdükleri Ka…
https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı