Gappo Bayattı

Kasım 26, 2018 296

Gappo Bayattı(Gappo Bayef). Profesör. Oset. Vladikavkaz Gimnazyumu’nu (1889) ve Novorossisk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni (1894) bitirerek avukatlık yaptı. 1905-1917 yılları arasında Vladikavkaz (Terekkale) Belediye Başkanı idi.

Rusya'da Şubat 1917 ihtilalinin patlak vermesi üzerine 5-6 Mart 1917'de gelişmeleri değerlendirmek ve Kuzey Kafkasya'nın rotasını belirlemek üzere Terekkale'de bir grup aydın tarafından oluşturulan Birleşik Kafkas Dağlıları Birliği Geçici Yönetimi adlı politik merkezde üyelik yaptı.

Kuzey Kafkasya'nın Kızıl Ordu tarafından işgal edilmesi sürecinde Gürcistan'a sığınarak siyasi çalışmalarını sürdürdü. 1921’de Gürcistan Cumhuriyeti'nin de Sovyet Rusya tarafından işgal ve istila edilmesi üzerine Türkiye üzerinden Almanya'ya yerleşti. Yakın arkadaşı olan Alman dilbilimci Adolf Dirr'in desteği ve yardımıyla öğretim üyeliğine başladı, Berlin Üniversitesi'nde Osetinoloji Kürsüsü başkanlığı yaptı. Muhaceret yaşantısında Kafkasya Dağlıları Halk Partisi çevresinde yer aldı. Oset folkloru, dili ve edebiyatı konusunda çeşitli çalışmalara imza attı. 24 Nisan 1939 günü Berlin’de öldü.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

Değerli büyüğümüz Yismeyl Özdemir Özbay'a Allah'tan Rahmet ailesine ve camiamıza baş sağlığı dileriz. https://t.co/568Ue3bIPa
RT @profdrhalukkoc: Rusya Fed.Ank B.elçisi Aleksey Yerhov;1820-1870 yıllarında her türlü eziyet,baskı ve zorla topraklarından sürdükleri Ka…
https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı