Fuat Arna

Kasım 26, 2018 393

Fuat ArnaSiyaset adamı, gazeteci ve yazar. Büyük Çerkes sürgününde Anadolu'ya sürülen bir Adıge ailesinden ve Türk ordusunda kurmay subay olan Abbas Bey'in oğludur. 1909 yılında İstanbul'da doğdu. Bursa Askeri Lisesi'ni bitirerek Harbokulu'na girdi (1928).

Fakat o dönemdeki hükümetin faşizan uygulamalarının bir sonucu olarak alınan bir Bakanlar Kurulu kararı sonucu "Türk kökenli olmadığı için" Harbokulundan ihraç edildi. Buna bir tepki olarak kaydolduğu Hukuk Fakültesi'ni bitirerek yöneticilik mesleğine atıldı ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde Kaymakam olarak görev yaptı. 1946 seçimlerinde, Akçakoca'da Kaymakam iken bağlı bulunduğu Bolu Valiliği'nin CHP'li adaylarla işbirliği yapılması ve onların kazandırılması yolunda gönderdiği gizli bir genelge üzerine, hükümetin seçimlerde tarafsız kalması gerektiğini savunup bu gizli genelgeyi de kamuoyuna açıklayarak Kaymakamlıktan istifa etti.

Muhalefette bulunan Demokrat Parti'ye girdi ve Parti Müfettişi olarak bu partinin örgütlenmesine önemli katkılarda bulundu. Fakat parti yöneticileriyle düştüğü fikir ayrılıkları nedeniyle 1948 yılında Millet Partisi'nin kuruluşuna katıldı. Sürekli olarak Genel Yönetim Kurulu'nda bulunduğu bu partinin Genel Sekreterliğini ve Başkan Vekilliğini yaptı. 1949'da Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve ana muhalefet partisi lideri Celal Bayar'a “suikastta bulunacağı" ihbarıyla tutuklandı, sonra serbest bırakıldı. Ancak bu arada evine yapılan baskın ve aramalar sırasında küçük kızı Haniş bir kriz geçirmiş ve ömür boyu özürlü bırakılmıştı.

Dönemin en etkin muhalif politikacılarından biri olan Arna, bu muhalefetini basın yoluyla da sürdürmüş, çeşitli gazetelerde yazılar yazmış, "İzinsiz Marifet" dergisini ve 1954'de 226 sayı çıkabilen "Millet" gazetesini de yayınlamıştı. Bu gazetedeki yazılarından biri nedeniyle mahkum olarak sekiz ay İstanbul Sultanahmet Cezaevi'nde yatmıştı. Demokrat Parti iktidarını deviren 27 Mayıs 1960 ihtilâlinden sonra oluşturulan Kurucu Meclis'e üye olarak katılan Fuat Arna, 1961 seçimlerinde de Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP)'nden İstanbul Milletvekili seçilmişti. Bu görevindeyken Ankara’da 22 Ekim 1962'de genç yaşta öldü.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @profdrhalukkoc: Rusya Fed.Ank B.elçisi Aleksey Yerhov;1820-1870 yıllarında her türlü eziyet,baskı ve zorla topraklarından sürdükleri Ka…
https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı