Ertuğrul Şevket Avaroğlu

Kasım 26, 2018 200

Ertuğrul Şevket AvaroğluDağıstan (Avar) kökenli edebiyatçı ve yazar. 1909 yılında İstanbul'da doğdu. Dedesi Mustafa Efendi, Dağıstan'ın Ruslar tarafından işgalinden sonra (1859) İstanbul'a hicret etmiş ve Tersane'ye girerek deniz kuvvetlerinde

Kolağası (Binbaşı) rütbesine kadar yükselmişti. Babası Mehmed Arif Bey de deniz Binbaşı iken, Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale Boğazı dışında batan Midilli kruvazöründe şehit olmuştur.

Ertuğrul Şevket, ilköğreniminden sonra aile geleneğine uyarak, bir süre Menba-ı İrfan İdadisinde (lise) okuduktan sonra Heybeliada Yüksek Denizcilik Okulu’na girdi. Fakat sağlık nedeniyle buradan ayrılmak zorunda kaldı.

Yüksek Muallim Mektebinin (Y. Öğretmen Okulu) sınavını kazanarak tarih bölümüne kaydoldu (1925). Fakat ailesinin geçimine katkıda bulunma zorunluluğu yüzünden bir süre sonra burayı da bırakarak “Son Telgraf” gazetesinde muhabirlikle hayata atıldı. İstanbul'da çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra 1934 yılında Ankara’ya giderek Matbuat Umum Müdürlüğünde görev aldı. On yıl süreyle başta "Tan", "Vatan", "Tasvir" ve "Akşam" olmak üzere bazı İstanbul ve Ankara gazetelerinin muhabirliğini yaptı.

1944 yılında Matbuat Umum Müdürlüğü’ndeki Başredaktörlük görevinden ayrılarak İstanbul'a döndü. Bir süre "Tan" gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Karikatürist Ramiz'le birlikte "Mizah" adlı dergiyi, daha sonra da "Devran" adlı mizah dergisini yayınladı. Refık Halit Karay'ın çıkardığı "Aydede" dergisinde, "Zakkum", "Mizah" ve "Akbaba" dergilerinde siyasi fıkralar yazdı. "Yeni Sabah" ve "Her Gün" gazetelerinde de fıkra yazarı olarak çalıştı. M.F. Gürtunca’nın "Ülkü" müesseselerinin müdürlüğü ve "Sapantaşı" başlıklı Fıkraların yazarlığını yapmaktaydı. Bu gazetede "Nevres Baba" ve "Aşkın Ölümü" adlı iki romanı tefrika edilmiştir. Sırf para kazanma zorunluluğuyla imzasız olarak yayınladığı yirmiden fazla romanı vardır.

Hikâyeler de yazan Ertuğrul Şevket, bunlardan bir kısmını "Köse Fuad (1929) ve "Olmayan Şeyler" (1938) adlarıyla kitap halinde yayınlamıştır. Matbuat Umum Müdürlüğü tarafından basılmış ve çeşitli Halkevlerinde oynanmış olan “Şeriatcasına" (Komedi, 1938) adlı üç perdelik bir tiyatro eseri de vardır. Kitap halinde toplanamamış fakat bazıları bestelenerek halen radyolarda şarkı olarak okunan şiirleri de bulunmaktadır

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
RT @gilahsteney: Bu hikayeyi daha önce de duymuştum bir dadeden çok araştırdım doğruluğunu Şorten Askerbiy'in Kazanokue Jabağı kitabında da…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı