Dırmit Gulya

Kasım 26, 2018 293

Bir büyüğümüz, “Yüzölçümü ve nüfus itibarıyla Abhazya küçük bir ülke, ancak yetiştirdiği kahramanlar bakımından zengin ve büyük bir ülkedir” der. Bu anlamda baktığımız zaman, Dırmit Gulya Abhazya’nın kültürel anlamda en büyük kahramanıdır.

Peki nedir Gulya’yı kahraman yapan? Bunu anlamak için Gulya’nın yaşadığı dönemi iyi tahlil etmek ve yaptıklarına bakmak gerekir. 1874-1960 tarihleri arasında yaşayan Gulya, ülkesi 1864 Büyük Kafkas Sürgününün acılarını daha saramadan 1877-78 sürgününe maruz kaldığında, henüz 4 yaşındaydı. Daha sonra Rusya’da, 1905-1906 tarihlerinde yaşanan birinci halk ayaklanmasına, Bolşevik-Menşevik mücadelesine, 1917 Ekim Devrimi yıllarına ve arkasından gelen büyük kıtlığa, 1930 ve 1940’lı yıllardaki Abhazca okulların kapatılıp, yetişmiş insanların öldürülüp kaybedildiği faşist Stalin ve Beriya dönemine, biricik oğlunu kaybettiği İkinci Dünya Savaşı’na ve kendisinden küçük iki kardeşiyle, annesinin, babasının ve babaannesinin ölümlerine şahit olmuştu.

Görüldüğü gibi her 5-10 yılda büyük acılar, felaketler yaşayan Gulya, buna rağmen henüz 17 yaşındayken Abhazca alfabe hazırlayıp, köy köy dolaşarak halkını eğitme ve aydınlatma görevini üstlenmişti. Ana dille yayınlanan “Apsnı” gazetesini çıkarmış, kümes hayvancılığı, hastalıkları ve tedavileri, hayvancılık ve hayvanlarda gebelik süreleri, ana dilde eğitim ve okulların önemi, tarım ve gübre, tarım ve sulama, ulaşım, Abhaz tarihi, Abhazya’nın sınırları ve çoğrafyası, hava durumu ve tahmini, salgın hastalıklar ve korunma yolları, Abhaz edebiyatı, masal, şiir ve destanlar, Abhaz tiyatrosu gibi muhtelif konularda 260’tan fazla yazısı ve araştırması yayınlamıştır. Rusça ve Gürcüceyi iyi derecede bilen Gulya’nın, bir çok çevirisi de mevcuttur.

Çok zor bir dönemde ana dilini, kültürünü ve halkını aydınlık geleceğe taşımak için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan bu büyük insanı, 7 Nisan 1960 tarihinde kaybettik. Mezarı Sohum’un orta yerindedir. Birçok devlet şeref madalyasının yanında, Dil Tarih Akademisine, Devlet Müzesine, Sohum’daki bir liseye, Tamş köyündeki bir okula ve Sovyet gemilerinden birine ismi verilmiş, evi de müze olarak açılmıştır.

Mensup olduğu halkını karanlıklardan kurtarıp aydınlatmak başka bir iştir. Bunu yapabilmek için, milli duygularının çok kuvvetli ve halkına olan inancının tam olması gerekir. Gulya hayatının tamamını vatanına ve halkına hizmete ayırdı. Onun için bugün “Gulya” ismi Abhazya’da kutsal bir isim gibi anılmaktadır.

Dırmit Gulya’yı anlatmak, yorumlamak benim haddime değil. Ben âcizane bir iki yazısını tercüme etmeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz. Ruhu şad olsun.

İrfan Ahocba (Okuyucu)

Abhazca Öğretmeni

Apsuvara

Benzer Ögeler

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @profdrhalukkoc: Rusya Fed.Ank B.elçisi Aleksey Yerhov;1820-1870 yıllarında her türlü eziyet,baskı ve zorla topraklarından sürdükleri Ka…
https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı