Davut Guç'ekul

Kasım 26, 2018 132

Davut Guç'ekulAdıge toplum adamı, devrimci. Naşho’nun oğlu. Kuban bölgesinin Batalpaşa yöresinde (bugünkü Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti) Tazartuk (bugün Besleney) köyünde doğdu. Yekaterinodar’da Askeri Sağlık Memuru olmak üzere öğrenim gördü.

Elburgan, Spokayni ve kendi köyü Tazartuk’ta Sağlık Memuru olarak çalıştı (1909). I. Dünya Savaşı sırasında Adıge Bolşevik Mos Şogen ile birlikte Kuban bölgesinde Çarlık yönetimine karşı yürütülen eylemlerde ve propaganda çalışmaları içerisinde yer aldı.

Şubat 1917 devrimiyle Rus Çarlığının yıkılmasından sonra, kendi köyünde oluşturulan Yurttaş Komitesinin Sekreteri ve üyesi oldu. Şubat 1918’de Kafkasya Dağlıları Birliği Hükümeti’nin iktidarına karşı çıkan Bolşeviklerin safında yer alarak Sovyet Rusya iktidarının Batalpaşa Yöresi İcra Komitesi’nde (yerel hükümette) üye olarak bulundu. Eylül 1920’den 1921 sonbaharına kadar Sovyet iktidarının Kuban-Karadeniz Bölge Komitesi bünyesinde oluşturulmuş olan “Dağlı Bölümü”nün Başkanıydı. Mart 1922’de Karaçay-Çerkes Yöresi 1. Devrim Komitesi’nin Başkan Yardımcısı ve RKP(b)’nin Örgütleme Bürosu Üyesi oldu.

1922’de birkaç ay Adıgey Yöresi İcra Komitesi’nin Başkanlığını yaptı. l Ocak 1923’te RKP(b) Karaçay-Çerkesya Örgütlenme Bürosu’nun Sekreter Yardımcısı, Ekim 1923’te Sekreteri oldu. Ocak 1925-Temmuz 1926 tarihleri arasında Kuzey Kafkasya Bölgesi Sağlık Yönetimi’nin Amiri, 1924-1926’da Parti’nin Kuzey Kafkasya Bölge Komitesi nezdindeki Milliyetler Sovyeti’nin üyesiydi. Batalpaşa Yöresi Sovyetlerinin üç kongresine, Tüm Rusya Sovyetlerinin II. Kongresine (Nisan 1918), RKP(b)’nin XIII. Kongresine delege olarak katıldı. 10 Temmuz 1926’da trajik bir şekilde öldü. Besleney köyündeki okula ve Çerkessk kentinin bir caddesine adı verildi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
RT @gilahsteney: Bu hikayeyi daha önce de duymuştum bir dadeden çok araştırdım doğruluğunu Şorten Askerbiy'in Kazanokue Jabağı kitabında da…
BBC News Türkçe - Kafkasya'nın incisi Abhazya'da seçim zamanı: Ülke küçük, yarış büyük - Fehim Taştekin https://t.co/bjR7eWQ8gt
RT @Cerkesya: Abhazya Ulusal Bayrak Günü Kutlu Olsun. #Abhazya #Bayrak #Abkhazia https://t.co/FlUYIdyuRv
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı