David Urquhart-Jean Czynski

Kasım 26, 2018 231

David Urquhart-Jean CzynskiBağımsızlık savaşları süresince Çerkeslere az da olsa birkaç yerden hatırı sayılır yardımlar gelmişti. Bu yardımları yapanlar arasında Polonyalıların ayrı bir yeri vardır. Uzun yıllar Rus emperyalizmi altında ezilen

Polonyalılar, Kafkasyalıların haklı davalarında hep onlara destek olmuştur. İşte Jean Czynski'de bunlardan biridir. Paris’te 1837 yılında yayınladığı "La Revoîte deş Circassiens" (Çerkeslerin İsyanı) adlı kitabıyla bu kahraman Kafkas halkına destek verir.

1854 yılında ve ondan sonra 1859 yılında, Hacı Hasan Huştok başkanlığında Londra'ya gelen Çerkes heyetini karşılayıp konuk eden yine Urquhart idi. Bu arada Çerkeslere silah ve cephane gönderilmesini de organize ediyordu. Son olarak 1861 yılında Londra'yı ziyaret eden Çerkes temsilcileri, İngiltere yetkilileri tarafından soğuk ve ilgisiz karşılanırlar. Yalnız David Urquhart, bu gerçek Çerkes dostu elinden gelen ilgi ve yardımı esirgemez ve onlara bir gemi dolusu silah sağlar. Bunun masrafını karşılamak için kişisel servetini ve evindeki aileden kalma bütün gümüş takımlarını satmıştır. Çerkeslerin sürgünü sırasında ve daha sonra yardım için komiteler kurmuş ve para toplamıştır.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
RT @gilahsteney: Bu hikayeyi daha önce de duymuştum bir dadeden çok araştırdım doğruluğunu Şorten Askerbiy'in Kazanokue Jabağı kitabında da…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı