Cahit Tutum

Kasım 26, 2018 417

Cahit TutumBüyük Çerkes sürgününde Kafkasya'nın Şapsığ yöresinden Anadolu'ya sürülen (1864) Şeveş'u adlı bir Adıge ailesindendir. 1929 yılında Adapazarı'nın Adliye köyünde doğdu. İlköğrenimini köyünde, ortaokulu Adapazarı'nda, liseyi

İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi (1952). Kaymakamlık stajını İstanbul'da yaptıktan sonra Osmaneli (Bilecik), Güney (Denizli), Kaynarca (Sakarya), Keles (Bursa) ve Ayaş (Ankara) kaymakamlıklarında bulundu (1954-1961). Fark sınavlannı vererek Ankara Universitesi Hukuk Fakültesi'nden diploma aldı (1958). Aynı yıl "British Council" bursu ile İngiltere'ye giderek üç ay yerel yönetimler üzerine incelemelerde bulundu. 1961 yılında açılan bir sınavı kazanarak Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde asistan oldu, 1963 yılında aynı Enstitüde öğretim üyeliğine yükseltildi.

New York Üniversitesi'nde (ABD) bir yıl süre ile kamu yönetimi konusunda eğitim gördü (1963-64). Bu arada avukatlık stajını da tamamlayarak avukatlık ruhsatı aldı (1970). Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde doktorasını tamamlayarak "İdari ve Siyasi İlimler Doktoru" ünvanını aldı. Özel uzmanlık alanı personel yönetimidir ve TODAİE'nde yirmi yıl öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Bu görevindeyken 1980 askeri darbesinden sonra "Danışma Meclisi" Sakarya ili temsilciliğine atandı (1981). Daha sonra da Halkçı Parti (Sosyal Demokrat Halkçı Parti) den Balıkesir Milletvekili seçilerek TBMM'ne katıldı. Mecliste dört yıl süre ile SODEP Grup Başkan Vekilliği yaptı.

Cahit Tutum'un başta "Amme îdaresi Dergisi" olmak üzere çeşitli bilimsel ve mesleki dergilerde çok sayıda makalesi yayımlanmıştır. Eserleri şunlardır: "Türkiye'de Memur Güvenliği " (TODAÎE, Ankara 1972), "Kamu Yönetimi İlkeleri" (TODAIE, Ankara 1972), "Personel Yönetimi " (TODAÎE, Ankara 1979), "Idare Meslegi: Avrupa'da Devlet Memurlugu" (Brian Chapman'dan çeviri, TODAÎE, 1970), "îştetme Yönetimi İlkeleri" (Leonard J. Kazmier'dan ort. çeviri, TODAÎE, 1979),"Yönetime İlişkin Temel Yasalar" (Ort. Derleme. S Yayınları, 1973), "Çerkeslerin Sürgünü (Dr. Cahit Tutum, Marc Pinson ve Kemal H. Karpat'ın lkonu ile ilgili birer araştırmasını içermektedir, Ankara 1993), "Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma" (1994)

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @profdrhalukkoc: Rusya Fed.Ank B.elçisi Aleksey Yerhov;1820-1870 yıllarında her türlü eziyet,baskı ve zorla topraklarından sürdükleri Ka…
https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı