Blenav Bateko Harun

Kasım 26, 2018 324

Blenav Bateko HarunKafkas yurtseveri, eğitimci, dilci, şair ve yazar. Büyük Çerkes sürgününde (1864) Kuzey Kafkasya'nın Kuban yöresinden sürülerek Suriye'ye göç etmek zorunda kalan bir Adige ailesinin çocuğudur. Humus'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini

yaptıktan sonra İstanbul'a giderek orada da öğrenim gördü ve öğretmen olarak çalıştı. 1908-1923 döneminde İstanbul'da kurulan ve faaliyet gösteren "Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti", "Şimali Kafkas Cemiyeti”, “Kafkasya İstiklâl Komitesi"” "Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti” gibi örgütlerin tümünde kültürel çalışmalarda bulundu ve görevler aldı.

Arap ve Latin kökenli Çerkes (Adige-Abhaz) alfabelerinin oluşturulması için kurulan komisyonlarda çalıştı. Hazırladığı Latin kökenli alfabe birkaç kez basıldı ve özellikle Şimali Kafkas Cemiyeti'nin Adıgece yayınları bu alfabe esas alınarak yapıldı. Mütareke döneminde (1918-1922),"Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti" tarafından Beşiktaş'ta oluşturulan "Çerkes Nümune Mektebi"nde öğretmenlik yaparak Adıgece tarih ve coğrafya dersleri verdi. Derneğin yayın organı olarak çıkan "Diyane"(1920) dergisinde yazıları ve şiirleri yayımlandı. Osmanlı devletinin dağılması üzerine Suriye'ye giderek orada öğretmenliğe başladı. Bu dönemde Suriye'de arkadaşları olan Emin Semguğ, Ömer Hilmi Tsey, Tarık Mümtaz Göztepe (Hağur-Yazganalp), İsa Hağur, Abdurrahman Kat vs. aydınların gayretleriyle, verimli kültürel çalışma dönemine katkıda bulundu. Mısır’daki "Çerkes Kardeşlik Cemiyeti" ve Ürdün'de kurulan "Çerkes Yardımlaşma Cemiyeti” gibi örgütlere paralel olarak Suriye'de de tüm Kafkas diasporasında örgütlenen "Kafkasya Dağlıları Halk Partisi" ile bağlantılı olarak "Çerkes Aydınları Birliği" (Union Intellectuelle Circassienne) adlı örgüt oluşturuldu.

Adıgece-Arapça-Fransızca-Türkçe çıkan “Marc" (1928-32) adlı bir gazetenin yazarları arasında yer aldı. Eski çalışma arkadaşları (Türkiye'de Hüseyin Şemi Tümer, Kuzey Kafkasya’ya gitmiş bulunan Ahmet Nuri Tsağo vb.) ile de bağlarını sürdürmeye çalıştı. Çerkes köylerinin toplu olarak bulunduğu Kuneytra yöresinde açılan Çerkes okulları için ders kitapları, folklor ve edebiyat derlemeleri, Çerkes Süvari Birliği için askeri talimnameler gibi, birçok Adigece kitap ve broşür hazırlayarak yayınladı. Kuneytra Çerkes Okulu'nda öğretmenlik yaptı. Tüm bu çalışmaları nedeniyle daha sonraları çeşitli baskılara da uğradı.

Eserleri:
Çerkes Elifbası-Cerqes Eelfıb, Şimali Kafkas Cemiyeti Yay., İstanbul, 1919.
Müzakeratel lujna, Şam, 1927.
Elifba-vel Şerkesiyye, 1929.
Adighe Yegener-Lecture Circassienne,1929.
El kırael Şerkesiyye, 1929.
Adıghe Bzexabz, 1931.
Adighe Alfabe, 1932.
Csiu Reglement.
Adighe Uisener, 1940.
Risale fi telif esma huruf-el luga-el Şerkesiyye veltevhidiyye, 1940.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @profdrhalukkoc: Rusya Fed.Ank B.elçisi Aleksey Yerhov;1820-1870 yıllarında her türlü eziyet,baskı ve zorla topraklarından sürdükleri Ka…
https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı