Abdullah Baştürk

Kasım 25, 2018 182

Abdullah BaştürkKuzey Kafkasya kökenli sendikacı ve siyaset adamı. Dağıstanlı (Avar) bir ailenin çocuğu olarak 1929 yılında Yalova'da (Güneyköy) doğdu. Orta öğrenimini yarım bırakarak çeşitli sanayi kesimlerinde işçi olarak çalıştı (1944). 

İstanbul Belediyesi Fen İşleri'nde çalışırken İstanbul Fen işçileri Sendikası'nı kurdu, genel sekreterliğini yaptı. 1962'de kuruluşunu gerçekleştirdiği Genel-îş Sendikası'nın ilk genel başkanı oldu.

1969 ve 1973 dönemlerinde C.H.P.'den milletvekili seçildi. Genel-İş'in Türk-İş'ten ayrılarak DİSK'e geçmesine (1976) etken oldu. 1977 ve 1979'da iki kez DİSK genel başkanlığına seçildi. 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra "DİSK'i gizli örgüte dönüştürmek ve kurulu düzeni zor yoluyla değiştirmek" suçlamalarıyla öteki yöneticilerle birlikte tutuklandı ve uzun süre tutuklu kaldı. Tahliye olduktan sonra 1987'de S.H.P.'den İstanbul Milletvekili seçildi. Ancak 1989'da bir grup arkadaşıyla birlikte S.H.P.'den istifa etti.

DİSK davasındaki savunması 1986'da "Türkiye'de Sendikacılık Yargılanıyor: Abdullah Baştürk'ün Savunması" adıyla yayımlandı ve kitap 1987'de İngilizce’ye çevrildi. 1987'de yargılanması sürmekte olan Baştürk, Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (ICFTU) bağlı Uluslararası Kamu İşçileri Sendikası'nın da (PSI) yürütme kurulu üyesidir.

Kafkasya Gerçeği, Nisan 1991, Sayı 4.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
RT @gilahsteney: Bu hikayeyi daha önce de duymuştum bir dadeden çok araştırdım doğruluğunu Şorten Askerbiy'in Kazanokue Jabağı kitabında da…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı